W Białymstoku od 1 stycznia wzrosną opłaty za ciepło, prąd, gaz i czynsze

O ponad 8 procent wzrosną w Białymstoku opłaty za ogrzewanie z miejskiej sieci. Wyższe będą też opłaty za prąd, gaz i czynsze w spółdzielniach mieszkaniowych

Nowe stawki za ogrzewanie od 1 stycznia wprowadza Enea Ciepło. Po decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki podrożeją tez prąd i gaz. Rachunki za energię elektryczna mają wzrosnąć o 24 proc., a za gaz o 54 proc.

Wg wyliczeń URE ogrzewanie domu, wody i gotowanie na gazie będzie w sumie droższe średnio o ponad 170 złotych.

– W związku z zatwierdzeniem przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) nowej taryfy dla ciepła w Enei Ciepło 1 stycznia 2022 r. białostocka spółka wprowadza do rozliczeń z odbiorcami energii cieplnej nowe ceny – informuje Łukasz Wróblewski rzecznik prasowy Enea Ciepło sp. z o.o. – Taryfa zawiera opłaty i stawki opłat za ciepło (stałe i zmienne). Zmiana taryf dotyczy odbiorców zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej zlokalizowanej na ternie miasta Białystok i gminy Juchnowiec Kościelny (Kleosin). Mimo planowanych w 2022 roku wzrostów opłat za prąd i gaz oraz wzrostów cen surowców, węgla i biomasy, uśredniony wzrost opłat dla odbiorców Enei Ciepło jest na poziomie inflacyjnym i od nowego roku będzie wynosił 8,33 % – dodaje rzecznik.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził też nowe taryfy sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

– Zatwierdzone taryfy wynikają z analizy rzeczywistych warunków rynkowych. Rachunki odbiorców indywidualnych wzrosną średnio o ok. 21 zł netto, a dzięki rządowym mechanizmom wsparcia w pierwszym kwartale 2022 roku miesięczny rachunek statystycznego gospodarstwa domowego wzrośnie tylko o ok. 6 zł brutto. W ramach rządowych działań antyinflacyjnych stawka VAT będzie obniżona z 23% do 5%, a akcyza do poziomu 0% – informuje rzecznik.

Najważniejszą przyczyną wzrostu cen energii w Polsce i w Unii Europejskiej są stale rosnące obciążenia, które wynikają z obowiązujących zasad europejskiej polityki klimatycznej.

– Dziś blisko 60% średniej ceny energii dla gospodarstw domowych stanowią koszty zakupów uprawnień CO2 wynikające z unijnej polityki klimatycznej, a to bezpośrednio przekłada się na wzrost cen prądu w Polsce. Ceny prądu na europejskich rynkach hurtowych kształtowane są przede wszystkim przez skokowy wzrost cen certyfikatów do emisji CO2. Na początku 2021 roku ich koszt był na poziomie ok. 30 euro, przy czym dziś osiąga pułap prawie trzykrotnie wyższy. W Polsce ok. 70% energii pochodzi z elektrowni węglowych, które są zobowiązane do zakupu uprawnień do emisji CO– wyjaśnia Łukasz Wróblewski. – Cena energii w Polsce jest zależna również od sytuacji na rynku gazu w ramach wspólnego europejskiego rynku energii. Konsekwencją działania tego rynku jest przeniesienie wysokich cen energii z państw UE do Polski. Skokowy wzrost cen gazu, przekraczający obecnie 700% w stosunku do poprzedniego roku doprowadził do ogromnego wzrostu cen energii elektrycznej w wielu państwach Unii Europejskiej, które opierają swoją energetykę na gazie.

To nie koniec podwyżek. W nowym roku wzrosną też czynsze w białostockich spółdzielniach mieszkaniowych

W przypadku dwóch największych – Słoneczny Stok i Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej opłaty będą wyższe od 8 do 10 proc. i nie wiadomo, czy na tym się skończy. Jak podkreślają szefowie spółdzielni, to jedne z najwyższych podwyżek w ostatnich latach.

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl

na podst. Polskiego Radia Białystok i Enei Ciepło sp. z o.o.

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy