W Białymstoku uczczono 78. rocznicę akcji „Burza”

W Białymstoku uczczono 78. rocznicę akcji „Burza”

W piątek (1.07) w Białymstoku upamiętniono 78. rocznicę rozpoczęcia akcji „Burza”. Uroczystość z udziałem m.in. władz państwowych i samorządowych, kombatantów i służb mundurowych odbyła się przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej. Po okolicznościowych wystąpieniach składano tam kwiaty.

Wspominając wydarzenia sprzed 78. lat mjr Czesław Chociej – prezes okręgu białostockiego Światowego Związku Żołnierzy AK przyznał, że rozkaz o rozpoczęciu akcji „Burza” żołnierzy ucieszył.

– Liczyliśmy na to, że to już jest wolna Polska, że będziemy wspólnie tworzyli administrację, która by sprawowała władzę. Ale w krótkim okresie czasu nadeszły informacje z okręgu wileńskiego, że Armia Czerwona rozbraja żołnierzy AK i wywozi ich na Syberię. To napawało zmartwieniem, że to jeszcze nie jest wolna Polska i broni nie wolno nam składać – mówił.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że uroczystość to hołd złożony żołnierzom AK, jednostek państwa podziemnego za to, że w latach okupacji niemieckiej i sowieckiej podjęli trud, „aby walczyć i pracować na rzecz odzyskania niepodległości”.

– Był to plan odzyskania przez Polskę niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej – mówił wojewoda o akcji „Burza”.

Przypominał działania na obszarach, które obecnie są poza granicami RP, np. w okręgu wileńskim czy lwowskim AK. Podkreślał, że chodziło o zaznaczenie obecności państwa polskiego wobec nadchodzącej Armii Czerwonej na ziemiach, które przed wybuchem wojny w 1939 roku były częścią Polski.

– Ta idea, którą niosła AK wszystkim Polakom, którym zależy na tym, aby polskie państwo było silne, niepodległe i suwerenne, była na pewno bliska, i jest w dalszym ciągu bliska, bo my przecież też czerpiemy inspirację z bohaterskiej, patriotycznej postawy żołnierzy Armii Krajowej – mówił Bohdan Paszkowski.

Hołd dla tych, którzy oddali zdrowie i życie za to, żebyśmy żyli w wolnym i niepodległym kraju

– Wspominając akcję „Burza” i żołnierzy biorących w niej udział oddajemy hołd tym, którzy oddali zdrowie i życie za to, żebyśmy żyli w wolnym i niepodległym kraju – mówił marszałek Artur Kosicki. –  Jesteśmy winni im pamięć, a ten dzień jest okazją do tego, by wiedzę o bohaterstwie polskich patriotów przekazywać młodemu pokoleniu. (…) Uczestnikom akcji Burza zawdzięczamy wolną i niepodległą ojczyznę, dlatego powinniśmy o tych ludziach pamiętać, oddać im cześć, by nasz naród nigdy o tych ludziach nie zapomniał – dodał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

W rejonie białostockim akcja „Burza” rozpoczęła się w lipcu 1944 r.

Jej dowódcą w tym rejonie był ppłk Władysław Liniarski „Mścisław”, ówczesny dowódca okręgu Białystok AK, obecny patron wojsk 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ramach akcji „Burza” w regionie żołnierze AK przeprowadzili ok. dwustu akcji bojowych (głównie dochodziło do potyczek), do udziału w których było zmobilizowanych ok. 2,5 tys. żołnierzy okręgu Białystok.

Red. M.L.

Fot. Mateusz Duchnowski / UMWP

na podst. PAP i Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy