W Daniłowie Dużym zakończono budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego


W Daniłowie Dużym (gm. Łapy) zakończyła się budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego

Protokół odbioru końcowego podpisano 29 listopada. Obecnie trwa procedura oddania obiektu do użytkowania. Realizowany jest także zakup mebli i wyposażenia. Planowany termin rozpoczęcia funkcjonowania placówki to początek lutego 2022 r.

Nowy budynek robi bardzo dobre wrażenie. Wygląda estetycznie i ładnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest jednokondygnacyjny z elewacją w ciepłych kolorach. Mieści 5 pokojów 2-osobowych z łazienką, 2 pokoje 1-osobowe z łazienką, pokój kąpielowy, salę rehabilitacyjną, salę terapeutyczną, łazienkę ogólnodostępną, brudownik, pralnię, magazyn pościeli, pomieszczenie porządkowe, pokój administracyjny, pokój pielęgniarki, hol, salę wielofunkcyjną, zaplecze kuchenne (pełna kuchnia).

W każdym pokoju mieszkalnym jest okno i drzwi z wyjściem na taras, aby zapewnić uczestnikom jak największą ilość światła dziennego. Każdy z uczestników będzie miał także możliwość w dni słoneczne spokojnie odpocząć na tarasie.

– Zależało nam, aby osoby, które będą przebywać w tym budynku postrzegały to wnętrze jako wygodne i funkcjonalne, ale także przytulne i przyjazne. Chcemy stworzyć mieszkańcom naszego centrum  opiekuńczo-mieszkalnego prawdziwie domową atmosferę – mówi zastępca burmistrza Krzysztof Dudziński.

Ponadto Centrum zostało wyposażone w ekologiczne źródła ogrzewania i pozyskiwania ciepłej wody (pompa ciepła), co wpisuje się w ekologiczny trend i poszanowanie środowiska.


Nowy obiekt przylega do jednej ze ścian budynku po dawnej szkole podstawowej, gdzie obecnie działa przedszkole i biblioteka. Stanął na działce o powierzchni 8700m2

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

Znajdzie tu swój dom 12 osób z różnymi niepełnosprawnościami, które będą korzystać z całodobowego zamieszkania. Z kolei 6 dorosłych osób m.in. po wylewach, po zawałach i wypadkach będzie przebywać w centrum w ciągu dnia i korzystać z usług dziennych.

Dodatkowo, osoby z niepełnosprawnościami otrzymają w tym miejscu  wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych, opiekuńczych, pielęgnacyjnych, rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji społecznych. W centrum będą zatrudnieni specjaliści m.in. fizjoterapeuci, rehabilitanci, terapeuci, psycholog i instruktor terapii zajęciowej oraz kadra pomocnicza.


– Osoby zainteresowane zamieszkaniem czy korzystaniem z usług centrum opiekuńczo-mieszkalnego mogą składać wnioski w tej sprawie w Centrum Usług Społecznych (dawny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) przy ul. Głównej 50 w Łapach – zachęca do składania podań zastępca dyrektora CUS Katarzyna Żukowska-Koc.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: KM Budownictwo Maciej Mokrzewski Tomasz Kozicz s.c. i MIKABO Marcin Granaszewski z Łap. Wartość umowy to ponad 3 mln 531 tys. zł.

Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ponad 3  mln 700 tys. zł. Na stworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego gmina Łapy pozyskała dofinansowanie w wysokości 2 mln 700 tys. zł ze środków Funduszu Solidarnościowego. Pozostały 1 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 

 

Red. M.L.

Fot. UM Łapy

Urząd Miejski w Łapach

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy