W Podlaskiem 45 tysięcy odbiorców bez prądu 

Zerwane dachy, połamane drzewa, tysiące osób bez prądu – to skutki wichury w Podlaskiem

W Podlaskiem 45 tysięcy gospodarstw domowych jest bez energii elektrycznej.

Bardzo silny wiatr uszkadza infrastrukturę elektroenergetyczną, łamie żelbetowe słupy, uszkadza stacje średniego napięcia i zrywa przewody. Na godz. 10 około 45 tys. odbiorcow z woj. podlaskiego było bez zasilania – poinformowała portal Podlaskie24 Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja.

Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna, a liczby awarii ulegają zmianom – zwiekszają się i zmniejszają.

Zaangażowane są maksymalne liczby energetyków. Wspierają nas też firmy zewnętrzne. Energetycy są w terenie lokalizując i usuwając uszkodzenia. Część uszkodzeń wymaga użycia ciężkiego sprzętu, a sama naprawa może potrwać – dodaje Agnieszka Bajerska.

IMGW wydało ostrzeżenia 

Wichury są dziś w całej Polsce. Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla północno-zachodniej Polski i dla części województw m.in. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W pozostałej części kraju np. w Podlaskiem obowiązują alerty IMGW drugiego stopnia.

W Podlaskiem miejscami prędkość wiatru osiągnie 100 km/h

 

Mieszkańcy regionu powinni zabrać z tarasów czy balkonów lżejsze przedmioty. Pogoda pogorszy się w nocy.

Najsilniejsze porywy zanotowano do tej pory w Suwałkach – tutaj wiatr wiał w porywach 90 km/h. W Biebrzy, Różanymstoku 75 km/h. W pozostałej części naszego regionu do 65 km/h. Wietrzna sobota przed nami – porywy do 90 km/h a lokalnie niewykluczone pojedyncze porywy do 100 km/h – mówi Magdalena Pękala z białostockiego biura prognoz.

Dodatkowo będzie padał deszcz i deszcz ze śniegiem. Aura w Podlaskiem ma się uspokoić w nocy z soboty na niedzielę.

W Podlaskiem 140 interwencji strażaków związanych z wichurami

W województwie podlaskim strażacy wyjeżdżali już do 140 zdarzeń związanych z wichurami, głównie do usuwania z jezdni powalonych drzew i konarów. Silny wiatr zerwał też dachy z ponad 30 budynków, w tym kilku domów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W związku z wichurami w naszym regionie jedna osoba została ranna. Na jadącego busa zawaliło się drzewo, w pojeździe był tylko kierowca. Do zdarzenia doszło w miejscowości Truszki w powiecie łomżyńskim.

Red. Monika Lenczewska

Fot. OSP Goniądz / PGE Dystrybucja

IMGW-PIB / PGE Dystrybucja / RSO

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy