W RCKiK ruszyła akcja pobierania osocza!

W centrach krwiodawstwa w Polsce ruszyła akcja pobierania osocza od osób, które przechorowały zakażenie koronawirusem. Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.

 

– Wszystkie regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce rozpoczęły pobieranie osocza od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19. To jest wypracowana procedura przez zespół powołany przez Narodowe Centrum Krwi i zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia – powiedział portalowi Podlaskie24 prof. Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku.

 

 

 

Osocze mogą oddać wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki:

1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

2. Od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni.

3. Są w wieku 18-60 lat.

4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.

5. Kobiety, które nie były w ciąży.

Wcześniej należy skontaktować się telefonicznie z najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

RCKiK w Białymstoku – tel. 85 745 63 11 / 85 745 63 33

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępne ocena braku przeciwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.. Plazmafereza trwa zazwyczaj 30-40 minut.

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

 

Biuro Wojewody Podlaskiego poinformowało w środę (15.04.), iż w województwie podlaskim wyzdrowiało 26 osób.

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy