W Supraślu odsłonięto pomnik arcybiskupa Mirona Chodakowskiego

W Supraślu odsłonięto pomnik arcybiskupa Mirona Chodakowskiego

Pomnik pamięci Generała Dywizji, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego, wieloletniego przełożonego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu został odsłonięty w sobotę, 9 kwietnia, w przeddzień 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginął. Do uczestników uroczystości list skierował Prezydent RP Andrzej Duda

Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Po modlitwie zostały złożone wieńce na grobie abp. Mirona. Następnie odsłonięto pomnik usytuowany na terenie klasztoru od strony ulicy, której patronem jest właśnie abp Gen. Miron Chodakowski.

Sergiusz Martyniuk pomysłodawcą i fundatorem

Pomysłodawcą i fundatorem popiersia jest Sergiusz Martyniuk, prezes firmy Pronar – wieloletni przyjaciel kapłana. Jak wyjaśniał, zależało mu bardzo na uhonorowaniu tak wybitnego człowieka i duchownego:

 – To była potrzeba, którą nosiłem w swojej duszy. Miałem taki obowiązek wykonać ten pomnik – mówił.

Pierwowzorem dla posągu był portret abp. Mirona, który Sergiusz Martyniuk otrzymał już po śmierci kapłana od innego duchownego. Obraz zobaczył białostocki artysta Janusz Tałuć. Wspólnie z Sergiuszem Martyniukiem opracowali i wykonali postument i popiersie duchownego.

Abp Miron, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, zginął w katastrofie smoleńskiej, lecąc wraz z delegacją polską na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do uczestników i organizatorów uroczystości, który odczytał Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii RP, zaznaczył, że zginął podczas „misji w służbie Rzeczpospolitej”. Przypomniał też biskupie zawołanie, które duchowny obrał sobie za motto posługi: „Ze wszystkimi ludźmi pokój miejcie”.

„Wzywał do pojednania człowieka z Bogiem oraz ludzi między sobą mimo różnic i podziałów. Głosił ideę pokoju, jako międzynarodowego ładu, którego gwarancją są z perspektywy historycznej siły zbrojne przygotowane do wyrównanej walki w obronie własnego kraju. Z oddaniem sprawował funkcję najwyższego duszpasterza naszych prawosławnych żołnierzy. Podkreślał znaczenie postawy moralnej wojska” – przekazał m.in. prezydent.

Arcybiskupa wspominali też wojewoda Bohdan Paszkowski, bp Sławoj Leszek Głódź, ale przede wszystkim abp Białegostoku i Gdańska Jakub i bp supraski Andrzej. Przypominali oni wielkie zasługi Mirosława Chodakowskiego dla klasztoru w Supraślu, jego poświęcenie dla wiernych prawosławnych. I podkreślali jego przywiązanie do supraskiej świątyni, gdzie zgodnie z życzeniem został pochowany.

Mirosław Chodakowski urodził się 21 października 1957 r. w Białymstoku

Ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Jabłecznej (województwo lubelskie). Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 r. Od 1981 r. pełnił funkcję namiestnika monasteru pw. św. Onufrego w Jabłecznej, był też prorektorem Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego przy klasztorze.

W 1984 roku przybył do klasztoru w Supraślu. Był tam wówczas jedynym mnichem. Powierzono mu koordynowanie prac nad odbudową tego miejsca. Pięć lat później klasztor w Supraślu wznowił działalność, a Mirosław Chodakowski kierował nim aż do święceń na biskupa hajnowskiego w 1998 roku.

W 2003 roku uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a w 2008 r. został podniesiony do godności arcybiskupa. Jako prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego uczestniczył w wielu uroczystościach państwowych, wizytował także polskich żołnierzy stacjonujących na misjach zagranicznych. Organizował prawosławne obchody Święta Wojska Polskiego w Hajnówce.

Arcybiskup Miron zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego lecącego na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. Jest pochowany w krypcie klasztornej świątyni w Supraślu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia

na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy