W weekend blisko 670 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

Od piątku do niedzieli odnotowano 669 prób nielegalnego przedostania się przez białorusko-polską granicę – podała w poniedziałek Straż Graniczna

Po raz kolejny doszło do incydentów, kilka razy polskie patrole zostały obrzucone przez migrantów kamieniami i gałęziami.

Prawie wszystkie próby nielegalnego przekroczenia granicy (667 przypadków) odnotowano na odcinku granicy z Białorusią, za który odpowiada Podlaski Oddział SG.

Od początku kwietnia było to łącznie ok. 3,2 tys. prób. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym.

 

Od początku roku to łącznie ponad 6,5 tys. prób. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z blisko 30 państw.

Odnosząc się do prób z weekendu, rzecznik POSG mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że miały one miejsce w okolicach Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy. „Kilkukrotnie doszło też do agresywnych zachowań ze strony migrantów znajdujących się za techniczną zaporą. Podczas jednego z takich zdarzeń funkcjonariuszka SG uderzona została kamieniem w bark” – dodała.

Na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka graniczna w Białowieży, migranci próbowali sforsować graniczną rzekę Przewłoka. W ubiegłym tygodniu na tym odcinku granicy z Białorusią próbę siłowego przejścia granicy podjęła grupa migrantów licząca ponad dwieście osób. Cudzoziemcy byli agresywni, rzucali kamieniami i konarami drzew w kierunku patroli SG i wojska. Próbę udaremniono, a migranci wycofali się w głąb Białorusi.

Mjr Zdanowicz poinformowała również, że podczas weekendowych działań funkcjonariusze udzielali pomocy medycznej dziewięciu migrantom.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.

Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisana została umowa z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.(PAP)

Red. M. L.

Fot. Straż Graniczna

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy