Wojewoda i organizacje pozarządowe razem dla uchodźców z Ukrainy

Wojewoda i organizacje pozarządowe razem dla uchodźców z Ukrainy

Podlaski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacja Spe Salvi oraz Chorągiew Białostocka ZHP to pierwsze organizacje pozarządowe, z którymi wojewoda podlaski podpisał umowy dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy. Na ich mocy NGO-sy będą koordynatorami działań w ośrodkach zakwaterowania utworzonych przez wojewodę oraz w punkcie informacyjno-recepcyjnym.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek (4.04) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda Bohdan Paszkowski poinformował, że przygotowania do przyjęcia uchodźców z Ukrainy rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wybuchem wojny, kiedy można było zaobserwować koncentrację wojsk rosyjskich wokół ukraińskiego terytorium. Wówczas była to głównie organizacja miejsc zakwaterowania. Od 24 lutego akcja pomocy uchodźcom została znacznie rozszerzona – oprócz rządu i samorządu, zaangażowały się w nią również NGO-sy i wszyscy ludzie dobrej woli.

– Tylko taka pomoc może być kompleksowa. Jako Podlaski Urzęd Wojewódzki również z niej od początku korzystaliśmy – na przykład przy utworzeniu punktu informacyjno-recepcyjnego na dworcu PKP w Białymstoku – mówił wojewoda.

Od kwietnia współpraca PUW z organizacjami pozarządowymi nabrała formalnego charakteru. Wojewoda podlaski zlecił realizację zadań publicznych pod nazwą „Koordynacja pomocy uchodźcom z Ukrainy zakwaterowanym w kompleksie hotelowym Jard w Wasilkowie / hotelu Jard przy ul. Transportowej 4 w Białymstoku” Podlaskiemu Oddziałowi PCK oraz Fundacji Spe Salvi.

– Od dnia wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie PCK pomogło 200 tysiącom osób, wysłaliśmy 121 transportów humanitarnych – wyliczała dyrektor Podlaskiego Oddziału PCK Elżbieta Paszkowska. – Pomagamy również na terenie województwa podlaskiego i przekazujemy artykuły żywnościowe, higieniczne wszystkim, którzy się zgłoszą do naszych oddziałów – dodała.

Od kwietnia Podlaski Oddział PCK opiekuje się grupą prawie 300 uchodźców, którzy są zakwaterowani w ośrodku wojewody Wasilkowie.

Rozpoczęliśmy zajęcia z dziećmi w wieku przedszkolnym, przekazujemy żywność,  jesteśmy na łączach z pomocą lekarską – mówiła dyrektor Paszkowska.

Od kwietnia Podlaski Oddział PCK opiekuje się grupą prawie 300 uchodźców, którzy są zakwaterowani w ośrodku wojewody Wasilkowie.

Rozpoczęliśmy zajęcia z dziećmi w wieku przedszkolnym, przekazujemy żywność,  jesteśmy na łączach z pomocą lekarską – mówiła dyrektor Paszkowska.

Fundacja Archidiecezji Białostockiej Spe Salvi z kolei od czterech dni sprawuje pieczę nad uchodźcami mieszkającymi w ośrodku wojewody przy ul. Transportowej w Białymstoku.

Od wybuchu wojny staramy się przyjmować uchodźców w naszej siedzibie, szukając dla nich pracy, szkoły dla dzieci, zbieramy również dary. (…)  W ośrodku przy ul. Transportowej przebywają 103 osoby, którymi zaopiekujemy się jak najlepiej będziemy potrafili – mówił ks. dr Adam Matan, prezes Fundacji Spe Salvi.

W przygotowaniu jest umowa z Chorągwią Białostocką ZHP, która ma koordynować pomoc w ośrodku wojewody przy ul. Jana Pawła II w Białymstoku oraz wolontariat w punkcie informacyjno-recepcyjnym na dworcu PKP.

473 osoby jako wolontariusze z naszej Chorągwi wzięły udział do tej pory w działaniach pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dzieciom w ośrodku wojewody przekażemy szkolne wyprawki, które zebraliśmy podczas zorganizowanych przez nas akcji. Wszystkich otoczymy opieką – mówił hm. Krzysztof Jakubowski – komendant Chorągwi Białostockiej ZHP.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – społeczeństwo obywatelskie województwa podlaskiego, organizacje pozarządowe zdają egzamin w obliczu tragedii na Ukrainie. (…) Umowy to nie początek naszej współpracy z NGO-sami, ale potrzebny, nowy etap – podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Wojewoda Bohdan Paszkowski poinformował, że do 1 kwietnia na terenie województwa podlaskiego wydano ponad 13,5 tys. numerów PESEL dla obywateli Ukrainy. Do gmin wpłynęło ponad 4,1 tys. wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia 300 zł na start, ponad 2,5 tys. ukraińskich dzieci objętych jest edukacją.

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy