Wojewódzki Dzień Strażaka w Białymstoku

Wojewódzki Dzień Strażaka

Ponad 1000 strażaków zawodowych i ponad 15 tys. ochotników czuwa na co dzień nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa podlaskiego.

 

23 maja na Rynku Kościuszki w Białymstoku obchodzili swoje święto. Były odznaczenia, awanse i podziękowania za trudną służbę. – Ranking zawodów cieszących się największym społecznym uznaniem otwiera strażak i chyba nikogo to nie dziwi – mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę, jak istotne społecznie zadania należą do Straży Pożarnej. To w Państwa rękach spoczywa nasze bezpieczeństwo. (…) Praca Strażaka to wyjątkowa misja, wynikająca z powołania, niemożliwa do zrealizowania bez poświęcenia i odwagi. (…) Chciałbym w imieniu całej wspólnoty naszego regionu wyrazić wdzięczność, jak również zapewnić o mojej gotowości do współpracy na rzecz rozwoju straży pożarnej w naszym województwie – podkreślił wojewoda.

W Podlaskiem działa 19 jednostek ratowniczo-gaśniczych. W gotowości do wyjazdów pozostaje stale blisko 200 funkcjonariuszy PSP i ok. 8,5 tys. ratowników z 211 jednostek OSP.

Dzień Strażaka to ważne święto dla ludzi związanych z pożarnictwem. Doskonale wiemy, że zawód strażaka nie jest łatwym powołaniem, szczególnie obecnie, kiedy zakres naszych obowiązków jest coraz szerszy. Statystyki pokazują, że zaledwie 1/4 interwencji dotyczy pożarów – mówił Zastępca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Grzegorz Szyszko.

W ubiegłym roku podlascy strażacy interweniowali ponad 13 tysięcy razy. Szczególnie zasłużonym wojewoda Jacek Brzozowski wręczył Brązowe Krzyże Zasługi czy Medale za Długoletnią Służbę, przyznawane przez prezydenta RP. Strażacy otrzymali także m.in. Krzyże Świętego Floriana czy odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

Druhowie 3 jednostek OSP:

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Folwarkach Wielkich,
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Kolnicy,
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Werstoku

odebrali decyzje o włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).

Rozwój sieci KSRG to jeden z naszych priorytetów na ten rok. Chcemy również doskonalić umiejętności strażaków, pozyskiwać sprzęt i pojazdy pożarnicze, a także doposażyć poligon ośrodka szkoleniowego Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku – wymieniał st. bryg. Janusz Kondrat – Podlaski Komendant Wojewódzki PSP.

Uroczystość na Rynku Kościuszki była także okazją do wręczenia awansów służbowych. Życzenia strażakom z okazji ich święta złożyli także wiceministr rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W uroczystości wziął udział wicewojewoda podlaski Paweł Krutul.

Red. OKO

Fot. Krzysztof Zdanuczyk PUW

PUW

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy