Wycieczka po stolicy Podlasia klasycznym „ogórkiem”

Już prawie miesiąc – bo od 7 czerwca – białostoczanie oraz turyści mogą odbyć wycieczkę po stolicy Podlasia tzw. ogórkiem, czyli zabytkowym autobusem z czasów PRL. Klasyczny autobus to atrakcja turystyczna zorganizowana przez Urząd Miejski, we współdziałaniu z PTTK i Komunikacją Miejską. Trasa wycieczki obejmuje najważniejsze historycznie miejsca Białegostoku, o których w międzyczasie opowiada przewodnik.

Podczas wycieczki odwiedzimy między innymi Pałac Branickich, czy dawne Białostockie Getto.

„Wycieczka autokarem to zaledwie muśnięcie historii Białegostoku, bo nie jesteśmy w stanie skupić się na wszystkich jej aspektach” – mówi Barbara Maliszewska, przewodnik wycieczki.

Mimo to informacji o historycznych miejscach, których można się dowiedzieć z przejazdu, jest naprawdę dużo. Trasa obejmuje centrum i okolice. Podczas niej zwiedzimy między innymi dawne Getto Białostockie, gdzie przewodnik opowiada o historii powstania w Getcie, ulicę Warszawską, Bojary, a trasa rozpoczyna się i kończy pod Pałacem Branickich. Właśnie w bramie wjazdowej do pałacu możemy zarezerwować bilety – i to całkiem za darmo! Jednak ze względu na panującą pandemię, ich liczba jest ograniczona.

W przejeździe może udział wziąć jedynie 20 osób.

Mimo że autobus byłby w stanie pomieścić nawet dwa razy tyle uczestników, obecne przepisy wymagają, aby maksymalna liczba pasażerów wynosiła właśnie 20. Wszystko po to, aby zachować dystans społeczny – ale dzięki temu nikt nie musi się bać o swoje bezpieczeństwo. Oczywiście podczas wycieczki, obowiązkowe jest noszenie maseczek. Nie jest to jednak problem, gdyż autobus jest klimatyzowany i nie ma problemu z komfortem jazdy. Po każdym niedzielnym przejeździe autobus jest dezynfekowany przez kierowcę.

Zabytkowy autobus to zarówno atrakcja dla białostoczan jak i turystów z innych miast.

„Grupowa turystyka aktualnie nie istnieje. Jest to atrakcja głównie dla pojedynczych turystów, którzy wracając do domu, opowiedzą o niej i być może kolejni za nimi przyjadą”

Czy „ogórek” przyczyni się do atrakcyjności turystycznej Białegostoku? To będzie można powiedzieć dopiero po zakończeniu sezonu. Jednak mimo panującej pandemii, jak wynika z relacji pani przewodnik, ilość chętnych na wycieczkę jest duża. Zdarza się tak, że przychodzi więcej zainteresowanych, niż organizatorzy mogą wpuścić do autobusu. Warto więc zarezerwować bilety wcześniej. Przejazdy będą dostępne w każdą niedzielę, o godzinach kolejno – 11, 12 i 13 a wstęp jest całkowicie darmowy. Turysta, licząc na szczęście, może również zgłosić się po bilet bezpośrednio przed odjazdem autobusu u przewodnika, jednak trzeba brać pod uwagę możliwość braku miejsc.

Zapraszamy również do obejrzenia wideo:

 

 

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Kamil Dąbrowski Podlaskie24.pl

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy