Wysokie Mazowieckie. Odnowiony dworzec PKS na miarę XXII wieku

Dworzec PKS na miarę XXII wieku

Remont dworca PKS w Wysokiem Mazowieckiem dobiegł końca. Budynek został odebrany od wykonawcy i wkrótce będą mogli z niego korzystać mieszkańcy. Teraz do budynku przenoszą się pracownicy PKS.

Zmiany w wyglądzie i funkcjonalności dworca są ogromne. Według burmistrza miasta Jarosława Siekierko – to dworzec na miarę XXII wieku.

Dworzec został już odebrany od wykonawcy. Zostały przekazane wszystkie klucze – mówi burmistrz miasta, i dodaje: Rewelacja! To wygląda już może nawet jak nie na XXI, a na XXII wiek. Bardzo się cieszę, bo to stała taka ruina w centrum miasta – ocenia Jarosław Siekierko.

Teraz hala dworca PKS w Wysokiem Mazowieckiem wygląda nowocześnie i estetycznie

Jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przestronna poczekalnia, ściany w modnym motywie marmuru. Posadzka w eleganckich szarościach, i sufit z efektowną sztukaterią.

Zmienił się również teren wokół dworca. Są nowe ławki, miejsca parkingowe i roślinność.

Początkowo plany remontu dworca autobusowego w Wysokiem Mazowieckiem były inne. Według wstępnych założeń obecnie remontowany budynek, miał zostać wyburzony, a cały obszar zagospodarowany na nowo. Jednak badania archeologiczne przyległego do dworca terenu wykazały, że znajdują się na nim pozostałości żydowskiego cmentarza. Szczątki przypuszczalnie pochodzą z XVIII/XIX wieku, dlatego władze miasta zobowiązały się, że kości zostaną zabezpieczone, a teren ogrodzony.

Z tyłu [dworca- red.] był cmentarz żydowski, dlatego został ogrodzony. Postawiona została macewa-pomnik upamiętniający mieszkańców miasta. Specjalnym szkłem zostały zabezpieczone fundamenty dawniej synagogi, jednej z najpiękniejszych w Polsce – dodaje burmistrz Wysokiego Mazowieckiego.

Inwestycja w ramach rewitalizacji centrum miasta kosztowała ok. 4,7 mln zł, z czego 3,5 mln to dofinansowanie z RPO. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta.

Zgodnie z planem dworzec miał być oddany do użytku wraz z końcem 2020 roku. Jednak przez problemy związane z pandemią nie było możliwe terminowe zakończenie prac. Jak poinformował nas burmistrz Wysokiego Mazowieckiego, oficjalne otwarcie i poświęcenie budynku odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jednak konkretna data nie jest jeszcze znana.

]

Red. Monika Lenczewska

Fot. Podlaskie24.pl / UM Wysokie Mazowieckie

4.3 3 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy