Za miesiąc otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku


Oficjalna uroczystość otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odbędzie się w piątek, 17 września. W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli najwyżsi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych

 

Po czterech latach od powołania instytucji jej progi będą mogli przekroczyć pierwsi zwiedzający. Będzie to jedyne muzeum w kraju opowiadające historię polskiej obecności na Sybirze – od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Syberię i do Kazachstanu.

– Dokładnie za miesiąc otwieramy największe we wschodniej Polsce, ale także tej części Europy muzeum narracyjne – Muzeum Pamięci Sybiru. Miejsce wyjątkowe, bo zbudowane dokładnie w tym miejscu, z którego odchodziły transporty na wschód. I bez wątpienia jest to najważniejsze w obecnych granicach państwa polskiego miejsce pamięci związane z deportacjami na wschód – mówi prof. dr hab. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru jest hołdem złożonym Sybirakom, ich rodzinom. Czas płynie nieubłaganie i tych, którzy doświadczyli wywózek na Sybir, z każdym rokiem ubywa. A ich historia, ich przeżycia, zasługują na godne upamiętnienie. Dla nich samych, ale sądzę, że także dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń ważne jest, by pamięć o tych wydarzeniach nie zatarła się. I temu właśnie ma służyć działalność placówki, która powstała w naszym mieście – przekazaniu wiedzy o losach Polaków na dalekiej Syberii młodym pokoleniom – mówił na konferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Ze względów bezpieczeństwa oraz z powodów sanitarno-epidemiologicznych liczba osób biorących udział w uroczystym otwarciu 17 września musi zostać bardzo ograniczona.

Dlatego będzie ono transmitowane za pośrednictwem internetu. Po części oficjalnej goście uroczystości wysłuchają koncertu Natalii Kukulskiej, Atom String Quartet i Michała Dąbrówka. Wszyscy chętni będą natomiast mogli obejrzeć wieczorną iluminację „Doświadczenie Sybiru”, która zostanie wyświetlona na budynku Muzeum Pamięci Sybiru.

W sobotę, 18 września, w godzinach 10.00-23.00 pierwsi chętni będą mogli zwiedzić wystawę główną muzeum.

W tym celu należy wcześniej zarezerwować bilet przez internet lub telefonicznie: 85 672 36 00 (rezerwacja będzie możliwa od 1 września). Po ekspozycji będą oprowadzać widzów certyfikowani przewodnicy, którzy ukończyli organizowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru Akademię. Do dyspozycji zwiedzających będą także audioprzewodniki. Tego dnia na placu przy muzeum odbędzie się również rodzinny piknik historyczny, podczas którego najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całego kraju zaprezentują mundury i uzbrojenie z różnych epok historycznych.

W niedzielę, 19 września, w godzinach od 10.30 do 16.00 na placu przy muzeum odbędzie się Śniadanie Kresowe, podczas którego lokalni restauratorzy będą serwować dania kuchni kresowej.

O godz. 10.00 ulicami osiedla Wygoda przejedzie Peleton Pamięci, którego uczestnicy odkrywać będą ostatnie ślady przedwojennej przeszłości dzielnicy. Peleton poprowadzą cykliści na oryginalnych rowerach z lat 20. i 30. XX wieku. Na zakończenie rajdu odbędzie się pokaz zabytkowych rowerów i mody retro. W godzinach 12.00-18.00 kontynuowane będzie zwiedzanie wystawy stałej (wejście tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji biletów).

W muzealnym Parku Pamięci zostanie zaprezentowana wystawa pt. „Niepodległa”. Towarzyszyć jej będą warsztaty i animacje dla dzieci i rodziców.

Uroczystości otwarcia poprzedzi dyskusja panelowa (16 września, godz. 13.00-15.00). Poświęcona będzie problematyce zbrodni sowieckich. Wezmą w niej udział historycy z kraju i ze świata. Wszyscy chętni będą mogli obserwować jej przebieg w internecie. Tego dnia powołany zostanie także Instytut Badawczy im. Seweryna Nowakowskiego (prezydenta Białegostoku, który poniósł śmierć po aresztowaniu przez Sowietów). Działający w strukturze Muzeum Pamięci Sybiru instytut będzie prowadził badania naukowe nad historią obecności Polaków na Sybirze.

Od 1 września, za pośrednictwem strony internetowej oraz w kasach w Muzeum Pamięci Sybiru przy ulicy Węglowej 1 w Białymstoku, możliwa będzie rezerwacja biletów na specjalne zwiedzanie wystawy stałej (18 i 19 września), a także na późniejsze zwiedzanie, zgodne z harmonogramem codziennej pracy placówki, które ruszy od 21 września.

­

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Muzeum Pamięci Sybiru

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy