Znamy wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektyw i PB

W Białymstoku ogłoszono wyniki dorocznego ogólnopolskiego rankingu szkół Fundacji Perspektywy.Po raz kolejny na pierwszym miejscu zestawienia liceów jest II Liceum Ogólnokształcące imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

 

– Społeczność II LO jest niesamowita. To młodzi ludzie, którzy wiedzą po co przyszli do szkoły i chcą się uczyć, rozwijać swoje zainteresowania nie tylko naukowe, ale z różnych dziedzin: artystycznych, sportowych. Mamy ogromną gamę zajęć pozalekcyjnych. – mówił Dariusz Bossowski, dyrektor II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

Wśród techników na miejscu drugim uplasowało się Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.

– To ogromny zaszczyt i wyróżnienie, by znaleźć się w gronie najlepszych techników Podlasia. Dlaczego osiągamy tak dobre wyniki? To jest tradycja, praca i wnioski wyciągane z przeszłości. Dzięki temu możemy sprostać oczekiwaniom naszych uczniów. Wspierają nas rodzice naszych uczniów, nasi partnerzy-pracodawcy, uczelnie partnerskie. – mówiła Stanisława Kobus, wicedyrektor Technikum Handlowo-Ekonomicznego w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku.

Miejsce trzecie zajęło Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie. W roku ubiegłym ta szkoła była poza zestawieniem trzydziestu placówek, które ujął wojewódzki ranking techników 2021.

– Pierwszy raz w historii jesteśmy tak wysoko w rankingu szkół województwa podlaskiego. Wreszcie doceniono efekt ciężkiej pracy rady pedagogicznej. Szczególnie ostatnie dwa lata zdalnego nauczania to przełom w sposobie nauczania młodzieży. Uczniowie podołali temu wyzwaniu i w moim odczuciu wykonali zadanie na 105 procent. Nasza szkoła wspaniale się rozwija, realizujemy trzy projekty unijne, organizujemy staże zagraniczne, projekty inwestycyjne, a także kursy i szkolenia dla trzech kierunków kształcenia.

To daje szansę na przyszłość. Mam nadzieję, że moi uczniowie spełnią swoje i nasze oczekiwania. Szanowni uczniowie warto się uczyć, żeby później w życiu coś osiągnąć – mówił Sławomir Baran, dyrektor Technikum nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie.

Nie zmieniła się trójka najlepszych podlaskich liceów. Miejsce drugie w Podlaskim Rankingu Liceów Perspektywy 2022 zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. 

– I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku to szkoła z wieloletnią tradycją i ciekawą historią. Wyróżnienie w tegorocznym rankingu jest niesamowitym docenieniem naszej codziennej i żmudnej pracy – zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a także rodziców, którzy nas wspierają i różnych instytucji, z którymi współpracujemy. Nasi uczniowie to nasza przyszłość. Pracujemy z roku na rok, żeby osiągać możliwie najlepsze wyniki zarówno w egzaminach maturalnych, jak i olimpiadach. Co roku młodzież z nowych roczników daje nam świeżą szansę, na to, żeby osiągać kolejne sukcesy – mówiła Marta Grodzka, wicedyrektor I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Miejsce trzecie utrzymało I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.

– Nasza szkoła jest jedną z dziesięciu najstarszych w Polsce. Jednym z naszych pierwszych dyrektorów był święty Andrzej Bobola, a uczniów – Prymas Stefan Wyszyński. Osiągamy wysokie wyniki podczas matur, uczestniczymy w wielu olimpiadach przedmiotowych. Współpracujemy z uczelniami… To w ogromny sposób wpływa na uzyskiwane wyniki szkoły – mówił Jerzy Łuba, dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.

Swoje miejsce w tegorocznym rankingu poprawiło III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku, które z pozycji 6. awansowało na miejsce 4.

Warto także wyróżnić VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, które z roku ubiegłym zajmowało 11. lokatę, a w tym roku jest szóste.

Do pierwszej dziesiątki weszło też III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Zespole Szkół Nr 1 w Suwałkach, które w roku ubiegłym było 13.

Pracę pedagogów i wyniki rankingu podsumował Franciszek Górski, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Kształcenia Ustawicznego w Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

– Już liczba szkół, które zgłaszają się do rankingu świadczy o tym, jak jest on istotny zarówno dla ich promocji, jak i zdobywania renomy w środowisku. To obraz tego, jak w skali ogólnopolskiej prezentują się nasze licea i technika. Możemy je porównać i dowiedzieć się, jak szkoły dochodzą do swoich sukcesów. Jednocześnie to przegląd naszej bazy szkolnej, warsztatów, możliwości i osiągniętych efektów kształcenia. Na jego podstawie możemy ocenić co poprawić. Ważny jest sam udział w rankingu, który pozwala ocenić rezerwy szkolne – powiedział Franciszek Górski.

Podlaski Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 – wyniki

Licea:

I miejsce: II Liceum Ogólnokształcące imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku

II miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

III miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

IV miejsce: III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

V miejsce: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku

VI miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku

VII miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie

VIII miejsce: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

IX miejsce: IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku

X miejsce: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Zespole Szkół Nr 1 w Suwałkach

Technika:

I miejsce: Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

II miejsce: Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku

III miejsce: Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie

IV miejsce: Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu

V miejsce: Technikum Nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 Łomży 

VI miejsce: Technikum Budowlano-Geodezyjne w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku

VII miejsce: Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Nr 4 w Suwałkach

VIII miejsce: Technikum w Zespole Szkół w Suchowoli

IX miejsce: Technikum Leśne w Białowieży

X miejsce: Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży

 

Red. OKO

Fot. fot. Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka/ Perspektywy

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy