Znicz pamięci przy Pomniku Ofiar w Grabówce koło Białegostoku

Każdego roku w połowie czerwca białostoczanie oddają hołd ofiarom największej na Białostocczyźnie zbrodni hitlerowskiej

 

Historycy uważają Grabówkę za miejsce największej na Ziemi Białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Żandarmi i esesmani w latach 1941-1944 rozstrzelali tam ok. 16 tys. osób – Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się w czerwcu 1944 roku. Dlatego rocznica tej zbrodni obchodzona jest zawsze w połowie tego miesiąca. 16 czerwca prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski pod pomnikiem złożył kwiaty i zapalił znicz pamięci.

Utrwalanie pamięci o dawnych mieszkańcach Białegostoku i najbliższych okolic jest naszym obowiązkiem. Wspominając ofiary zbrodni popełnionej na dawnych mieszkańcach naszych ziem jednocześnie oddajemy im hołd – powiedział Tadeusz Truskolaski.

Wiosną 1944 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni w Grabówce. W związku z ofensywą wojsk radzieckich nie dokończyli tego zadania, ale zdążyli wydobyć i spalić zwłoki z trzech zbiorowych mogił.

Po wojnie, podczas prac ekshumacyjnych, odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił tworzących trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół pomnika. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też szczątki żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.

Stojący tam pomnik ku czci pomordowanych został wzniesiony w 1973 r. według projektu Stanisława Wakulińskiego.

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy