Żołnierze WOT podsumowali miesiąc akcji Silne Wsparcie na granicy

Żołnierze WOT podsumowali miesiąc akcji Silne Wsparcie na granicy

Silne Wsparcie to obecnie najważniejszy aspekt naszej działalności operacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od 3 września br. terytorialsi prowadzą w województwach podlaskim i lubelskim operację, której celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

W ramach operacji Silne Wsparcie 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej prowadzi  działania w następujących obszarach:

Zespoły Oceny Wsparcia

Ich celem jest ustalanie potrzeb mieszkańców oraz władz lokalnych w miejscowościach znajdujących się w strefie stanu wyjątkowego. Wśród przykładów działań ZOW można wymienić m.in. spotkania z samorządowcami, dyrekcjami domów dziecka, szkół i domów pomocy społecznej oraz wsparcie starszych osób w transporcie do lekarza.

Patrole

Ich zadaniem jest wsparcie Straży Granicznej w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji. W skład patroli wchodzą także żołnierze przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy wyposażeni w plecaki medyczne zawierające m.in. folie oraz koce termiczne przeciwdziałające skutkom wychłodzenia organizmu.

Użycie Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye

W patrolowanie obszarów przygranicznych z powierza zaangażowani są żołnierze Grupy Rozpoznania Obrazowego. Wykorzystują bezzałogowce FlyEye, które posiadają kamerę światła dziennego i termowizyjną, umożliwiającą prowadzenie obserwacji również w nocy. Pozyskane informacje przekazywane są do Straży Granicznej.

Doświetlanie terenu

Na wniosek władz lokalnych, dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, maszt oświetleniowy był wykorzystywany w gminie Lipsk.

Pozostałe obszary

W ramach operacji #SilneWsparcie siedem urzędów gmin i miejskich z rejonu przygranicznego przeszkolonych zostało z zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego. Doradztwo i szkolenia w tym obszarze prowadzi Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT.

Z uwagi na coraz niższe temperatury do działań zostanie włączona Grupa Poszukiwawczo – Ratowniczą K9 WOT. W jej skład wchodzą nawigatorzy, przewodnicy oraz psy ratownicze wyszkolone do poszukiwania osób zaginionych. Zdaniem GRP K9 będzie dotarcie do imigrantów potrzebujących pomocy, narażonych na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia organizmu.

24/7 funkcjonuje także linia wsparcia telefonicznego dla osób z rejonów przygranicznych (tel. 800 100 115). Zgłoszenia wymagające realizacji delegowane są do właściwych l. 800 100 115). Zgłoszenia wymagające realizacji delegowane są do właściwych pododdziałów 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Red. OKO

Fot. 1PBOT

1PBOT

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy