BCO: Mężczyzno, badaj się! Trwa akcja „Męski Listopad”

Listopad, na całym świecie uznawany za miesiąc, w którym w sposób szczególny integrujemy się z chorymi na nowotwór gruczołu krokowego i jąder

Jak co roku Białostockie Centrum Onkologii wykorzystuje ten czas także na zachęcanie mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych i wizyt u urologa

W ramach corocznej akcji „Męski Listopad”, specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) zachęcają panów do badań profilaktycznych i przypominają, że wczesne wykrycie nowotworu to szansa na wyleczenie i zdrowe życie. BCO od kilku lat bierze udział w organizowanej na świecie listopadowej społecznej akcji „Movember”, do której przyłączyło się także Stowarzyszenie do Walki z Rakiem. Akcja ma uświadamiać jak istotne są regularne badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie nowotworu jąder i prostaty daje większe szanse wyleczenia. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszeni zostali mężczyźni  powyżej 40. roku życia. Panowie skorzystają z bezpłatnego przesiewowego badania PSA, które oznacza poziom markera nowotworowego i wykrywa raka gruczołu krokowego. W przypadku nieprawidłowości pacjent zostanie objęty dalszą diagnostyką i leczeniem.

Nowotwór gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy panów po 40. roku życia.

–  Wczesne zgłoszenie się do poradni onkologicznej, badanie się i wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej skutkuje większym sukcesem terapeutycznym i szybkim powrotem do zdrowia – mówił dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii w BCO.

Dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w BCO, zaprosiła wszystkich panów do badań profilaktycznych i to nie tylko w listopadzie. Jak zaznaczyła, ubiegłoroczna edycja listopadowej akcji spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku jej organizatorzy postanowili ją rozszerzyć. Przebadanych zostanie 800 mężczyzn.

Do wzięcia udziału w badaniach w ramach akcji namawiał też jej ambasador Jarosław Kazberuk, kierowca, pilot rajdowy, sportowiec.

–  Bądźmy szybcy. Szybcy, bo szybko reagujemy, a zdrowi, bo reagujemy  – mówił.

Badania prowadzone są w BCO w listopadowe soboty. Zapisy odbywają się pod numerem infolinii 85 664 68 88.

Każdy pacjent biorący udział w badaniu otrzyma shaker z „wąsem”, część także karnety do klubu TRX.

Akcja „Movember”  – to z ang. słów moustache (wąsy) i november (listopad), której celem jest profilaktyka raka prostaty i jąder. Symbolem akcji są wąsy, o które zadbali profesjonalni barberzy z salonu Em Studo.

Red. M.L.

Fot. UMWP / BCO

Białostockie Centrum Onkologii / Podlaskie.eu

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy