Białystok. W szpitalu UDSK otwarto kolorowy gabinet zabiegowy

Kolorowy gabinet zabiegowy ma pomagać dzieciom chorym onkologicznie lepiej znosić stres związany z różnymi zabiegami. Otwarto go w piątek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK) w Białymstoku

Gabinet powstał w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK dzięki Fundacji Bajkowa Fabryka Nadziei. Fundacja współpracuje z tą kliniką od kilkunastu lat.

Gabinet jest zaaranżowany na dżunglę. Otworzył go 3,5 letni chłopiec, pacjent kliniki.

Kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK prof. Maryna Krawczuk-Rybak wyjaśniła, że kolorowy gabinet pozwala oderwać uwagę małych pacjentów od kwestii medycznych. Poinformowała, że w gabinecie pacjentom będzie przede wszystkim pobierana krew. Wyjaśniła, że poważniejsze zabiegi takie jak np. nakłucia lędźwiowe czy podawanie leków odbywają się na oddziale pooperacyjnym.

Prof. Krawczuk-Rybak dodała, że część takich zabiegów jak np. uruchamianie cewników centralnych odbywa się w salach chorych – do tych dzieci, które przebywają w reżimie sanitarnym chodzą pielęgniarki, inne dzieci przychodzą na zbiegi do gabinetu zabiegowego.

Kierownik kliniki onkologii dodała, że dziecko w trakcie chemioterapii ma codziennie różne zabiegi monitorujące jego zdrowie, bo chemioterapia jest leczeniem agresywnym, toksycznym dla wszystkich narządów.

„Musimy cały czas dziecko monitorować” – dodała.

Zaznaczyła, że dzieci onkologiczne mają najczęściej pobieraną krew przez tzw. cewnik centralny, a nie wprost z żyły, choć są sytuacje gdy należy pobrać krew właśnie z żyły, a to właśnie nakłuwania dzieci najbardziej się boją.

„Gabinet zabiegowy kojarzy się z traumą, z ciężkimi zabiegami, pobieraniem krwi. Chcieliśmy to zmienić. Stworzyliśmy mini-dżunglę (…) Chodzi nam o to, żeby dzieci choć na chwilę mogły zapomnieć o bólu, cierpieniu” – powiedział Bartosz Trzeciak z Fundacji Bajkowa Fabryka Nadziei.

Dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska podkreśliła, że ta fundacja od lat angażuje się w wiele przedsięwzięć na rzecz poprawy warunków pobytu dzieci onkologicznych w szpitalu.

„Jest to niezmiernie ważne zarówno dla rodziców jak i dzieci, żeby mogły spędzać ten ciężki okres swojego życia w takich właśnie warunkach” – powiedziała Wasilewska.

Szpital UDSK podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku (UMB). Jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem dziecięcym w regionie.

Obecnie w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej tego szpitala przebywa na leczeniu stacjonarnym ok. 20 dzieci.(PAP)

Red. M. L.

Fot. UDSK w Białymstoku

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy