Marihuana może być lekiem ratującym życie -wywiad z Konradem Mielcarkiem

17 stycznia przyjechała do Polski pierwsza partia. Sprowadzamy ją z Kanady. Jest kontrowersyjnym środkiem ratującym życie. Dostępna od niedawna w białostockich aptekach. O faktach i mitach na temat medycznej marihuany opowie mgr. farmacji, Prezes Polskiego Instytutu do spraw Medycznej Marihuany Konrad Mielcarek

Pomimo tego, że w 2017 roku weszła ustawa pozwalająca na używanie marihuany w celach medycznych to ten temat nadal budzi liczne kontrowersje. Zacznijmy od początku… Czy medyczna marihuana to ta sama roślina co używana do celów rekreacyjnych ?

Jest to jedna roślina, ale hodowana w różnych warunkach. Marihuana lecznicza jest to surowiec farmaceutyczny, który musi sprostać wszelkim wymaganiom podczas procesu rejestracji. Musi to być produkt jak najwyższej jakości oraz czystości. W marihuanie rekreacyjnej mogą występować bardzo różne dodatki np. sproszkowane szkło, piasek, bardzo duże ilości pestycydów czy nawet sproszkowany ołów, bakterie, pleśń.

Jaka substancja sprawia, że leczenie za jej pomocą jest takie skuteczne? Chyba nie tylko THC.

Zidentyfikowano ponad 500 związków i duża część z nich wykazuje właściwości  lecznicze m.in. CBD.

Mówi się, że pomaga w przypadku raka jelita czy padaczki. Przy jakich schorzeniach może być wykorzystana?

Przede wszystkim stosowana jest w różnych chorobach nowotworowych, łagodząc towarzyszący ból.  Wykorzystuje się ją przy jaskrze, stwardnieniu rozsianym, bólu przewlekłym i pooperacyjnym . Tych chorób jest naprawdę bardzo dużo.

Słyszałam również, że może pomóc w depresji…

Tak, również tutaj stwierdza się jej korzystne działanie, ale należy w tym przypadku podejść do tego z pewnym umiarem.  W niektórych schorzeniach związanych z psychiatrią nie jest ona zalecana np. przy chorobie dwubiegunowej.

Czy zapotrzebowanie na nią w Polsce jest duże? To prawda, że może uratować czyjeś życie?

Medyczne konopie są dodatkową formą leczenia, nie jest to lek pierwszego rzutu.  W przypadku jednak lekoopornej padaczki  jest to lek, który znacznie ogranicza ataki, a może nawet uratować życie. Już 300 pacjentów w Polsce ją otrzymało.  Liczba pacjentów potrzebujących wciąż wzrasta. Możemy mówić nawet o milionie …

Marihuana w Polsce jest uznana za narkotyk. Jej posiadanie oraz spożycie w celach rekreacyjnych jest nielegalne. Czy medyczna marihuana również ma działanie psychoaktywne?

Oczywiście. Posiada THC czyli jedyny składnik który działa psychoaktywnie. Stosowanie medycznej marihuany w porównaniu do rekreacyjnej różni się tym, że pacjenta utrzymujemy na jak najniższej dawce. Po to aby uniknąć tych niepożądanych skutków. 

Uzależnienie jest więc możliwe.

Owszem. W przypadku medycznej marihuany dużą rolę odgrywa sam pacjent. Lekarz musi zaufać pacjentowi, a pacjent lekarzowi. Gdy pacjent sam w domu będzie odmierzał odpowiednią ilość, którą przypisał lekarz, będzie w tym szczery to nic nie powinno się stać.

Czy istnieją różnego typu ograniczenia w jej zastosowaniu ? Np. wiek.

U dzieci które chorują na lekooporną padaczkę marihuana lecznicza ma świetne działanie. Tutaj należy wykazać się większą ostrożnością, utrzymywać jak najmniejszą dawkę. W tym momencie w Polsce nie ma jeszcze receptury do sporządzania leków z wykorzystaniem medycznej marihuany, ale prawdopodobnie najlepszą formą podania CBD w przypadku dzieci byłyby czopki.

Czy terapia za pomocą medycznej marihuany utrudnia pacjentowi życie? Co z prowadzeniem samochodu ?

Nie prowadzimy po niej samochodu. Jest to zabronione. Niezgodne z kodeksem karnym ( ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii). Zaleca się w zależności od dawki od 4 do 8 godzin przerwy, a nawet dłużej. Wtedy możemy prowadzić . Funkcjonuje to podobnie jak przy pozostałych lekach psychoaktywnych. Tam też w ulotce mamy informację, że nie należy prowadzić.

W ilu aptekach w Białymstoku można ją dostać?

Dostać możemy ją w każdej aptece, która tworzy leki recepturowe. Ten surowiec farmaceutyczny jest dostępny w kilku hurtowniach. Można więc  niemal otrzymać ją w każdej aptece aczkolwiek z receptą, która jest tutaj niezbędna.

W jakiej formie jest sprzedawana? Jako olejek, tabletki …?

W postaci suszu. Są to kwiatostany czyli górne części rośliny. Jest to surowiec przeznaczony do waporyzacji.

Na czym polega waporyzacja?

Jest to rodzaj inhalacji, z tym że podgrzewamy naszą substancję do określonej temperatury. W zależności od temperatury z surowca uwalnia się dany składnik. Pacjent wdycha surowiec w formie pary. Nie ma tutaj mowy o paleniu.

Terapia z jej wykorzystaniem jest kosztowna?  Jaka jest jej cena?

Cena oscyluje od 60 do 70 zł za gram. Wszystko zależy od marży hurtowni, apteki. W przypadku medycznej marihuany każdy pacjent ma inne dawkowanie. Ta roślina na każdego działa inaczej. Ciężko mówić tutaj o konkretnej kwocie.

Czy każdy lekarz może ją wypisać?

Każdy lekarz posiadający recepty RPW( rodzaj recept używanych przy wypisywaniu środków odurzających) może ją przepisać.

Leczenie za pomocą medycznej marihuany w Polsce jest czymś nowym. Lekarze są chętni aby ją zastosować ?

Oczywiście !  Zaczynamy szkolenia z medycznych konopi dla lekarzy.  Na początku kwietnia prowadzimy takie w Warszawie w Naczelnej Izbie Lekarskiej. W ciągu tygodnia rozeszły się wszystkie miejsca. Są prowadzone również specjalistyczne kursy dla aptekarzy.

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Piotrjurczak.eu

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marzena

To skandal jak polski rzad i ustawodawcy traktuja swoich wspolziomkow. Chodzi mi w tym momencie o pieniadze, jakie zdzierane sa z chorych. Ja za identyczna medyczna marihuane (Spectrum Cannabis jest jednym z producentow gdzie sie zaopatruje w zwiazku z zespolem Sudecka) place w Kanadzie od 6 do 9 dolarow kanadyjskich za gram, dochodzi do tego 13% podatku i ewentualnie 4 dolary za wysylke, co w przeliczeniu na zlotowki daje 19.42 do 29.14 za gram juz z podatkiem przy dzisiejszym kursie 2,8649. DLACZEGO wiec Polska nie pozwoli na hodowanie medycznej marihuany w Polsce dajac nowe miejsca pracy i szanse wielu pacjentom… Czytaj więcej »

Partnerzy