Nowe miejsca dla pacjentów w hospicjum stacjonarnym w Makówce

 

Będzie więcej miejsc dla pacjentów w Ośrodku Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjnym w Makówce. Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza, która założyła i prowadzi placówkę, już jutro, we wtorek 1 sierpnia, otworzy drugie skrzydło budynku. Tym samym pomoc w ośrodku będzie mogło otrzymywać więcej osób u kresu życia – liczba miejsc w hospicjum wzrośnie z dotychczasowych 18 do 28.

Hospicjum w Makówce otwarto 1 lipca ubiegłego roku i funkcjonuje dzięki pomocy darczyńców, w tym firm i instytucji. Budowa i dotychczasowe wyposażenie placówki kosztowało ponad 20 mln zł. Na uwagę zasługuje wielkie wsparcie Fundacji Biedronki, która przekazała na ten cel darowizny w łącznej wysokości prawie 8,5 mln zł.

Jedyny w swoim rodzaju ośrodek

Hospicjum stacjonarne w Makówce to pierwszy tego typu wiejski ośrodek w regionie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w obiekcie pacjenci mają zapewnione komfortowe warunki pobytu – mogą np. bezpośrednio z sal wyjeżdżać na zewnątrz i cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, blisko natury. W budynku są miejsca do wspólnego spędzania czasu w gronie innych pacjentów, bliskich i wolontariuszy. Zespół hospicjum dokłada wszelkich starań, aby w ośrodku podopieczni czuli się jak w domu.

Dzięki wsparciu darczyńców Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza cały czas rozwija placówkę. Trwają prace związane m.in. z wykończeniem ekumenicznej kaplicy i urządzeniem ogrodu. W planach jest także otwarcie dla pacjentów ostatniego, trzeciego skrzydła budynku.

Kto może otrzymać pomoc w hospicjum w Makówce?

Do tej pory pomoc w Ośrodku Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjnym otrzymało ponad 200 osób. Kwalifikacja do objęcia opieką osoby dorosłej wynika z rozpoznania chorób wymienionych w tabeli ICD-10:

– B20-B24 – Choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV)

– C00-D48 – Nowotwory

– G09 – Następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego

– G10-G13 – Układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy

– G35 – Stwardnienie rozsiane

– I42-I43 – Kardiomiopatia

– J96 – Niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej

– L89 – Owrzodzenie odleżynowe

Pobyt w hospicjum dla osób ubezpieczonych zdrowotnie jest bezpłatny i nie podlega rejonizacji. Szczegóły dotyczące procedury przyjęcia są na stronie hospicjumeliasz.pl.

W trosce o godność pacjentów

Oprócz prowadzenia ośrodka stacjonarnego w Makówce Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza od ponad dwunastu lat niesie bezpłatną pomoc chorym w ich własnych domach. Opieką hospicjum domowego objętych jest 46 pacjentów, z których 40 nie kwalifikuje się do pomocy finansowanej z NFZ.

Zarówno w przypadku opieki w hospicjum stacjonarnym, jak i działalności w ramach hospicjum domowego, priorytetem zespołu doktora Pawła Grabowskiego niezmiennie jest godne traktowanie pacjentów, aby w swoich ostatnich chwilach byli wspierani przez profesjonalistów, otoczeni empatią i zrozumieniem.

Red. OKO

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy