USK w Białymstoku ma nową salę porodową

USK w Białymstoku ma nową salę porodową, a pozostałe cztery zostały wyremontowane

Było to możliwe dzięki dotacji z resortu zdrowia. We wtorek (28.02) oficjalnie oddano je do użytku.

Choć w całym kraju od kilku lat spada liczba rodzących się dzieci, to nie widać tego w statystykach porodówki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Dzieci jest tak dużo, że trzeba było stworzyć nową salę porodową.

Według danych GUS w 2022 roku w Polsce urodziło się 27 tys. dzieci mniej niż rok wcześniej. W Białymstoku liczba ta spadła w tym czasie o tysiąc. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku porodów w 2022 roku było więcej niż w 2021.

Kobiety chcą u nas rodzić, dobrze oceniają naszą opiekę i warunki. Wcześniej zdarzały się w pojedyncze sytuacje, że nie mogliśmy przyjąć rodzącej kobiety, bo wszystkie sale były zajęte. Stąd też nasza decyzja o powiększeniu „porodówki”, ale też jej wyremontowaniu i takim doposażeniu, by była jeszcze bardziej przyjazna – tłumaczy prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku.

Porodówka wita kobiety pastelowymi kolorami.

Na korytarzu ściany pokryte są tapetami w kwiaty, a w salach porodowych są fototapety.

Teraz na rodzące czeka pięć sal porodowych z łazienkami. Przed remontem było ich cztery.

W trakcie porodu można korzystać m.in.: z prysznica (na każdej sali), z worków sako, piłek gimnastycznych, drabinek, materacy, krzesełka czy fotela porodowego. Wprowadzone zostały również nowe, niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, w postaci muzykoterapii i aromaterapii.

Przyszłe mamy mogą skorzystać z muzyki wybieranej przez położne lub wybrać własną playlistę muzyczną ze swojego telefonu, łącząc się bezprzewodowo z głośnikiem.

W czasie pobytu pacjentki mają również możliwość skorzystania z urządzenia do aromaterapii. Olejki eteryczne podczas porodu mają przede wszystkim pozytywnie wpłynąć na samopoczucie rodzącej: wyciszyć lęki, zrelaksować i uspokoić.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest ogólnodostępne na prośbę pacjentki (wyjątkiem są sytuacje, kiedy poród jest zbyt zaawansowany, albo wyniki krwi dyskwalifikują do znieczulenia).

W ub. roku ze znieczulenia skorzystało 72 proc. rodzących. Co ważne w każdej sali jest też fotel dla osoby towarzyszącej. Na sali porodowej praktykowane jest kangurowanie – to sposób postępowania z maluszkiem, który zapewnia mu bezpośrednio po porodzie możliwość bezpośredniego kontaktu „skóra do skóry”. Nagi noworodek, okryty z zewnątrz kocykiem, jest układany na nagim ciele mamy lub innej osoby bliskiej towarzyszącej w porodzie. Co ciekawe coraz częściej z kangurowania korzystają także ojcowie i są tym zachwyceni.

W standardzie jest także znieczulenie zewnątrzoponowe dla pacjentek (o ile nie ma przeciwskazań medycznych, m.in. kiedy poród jest zbyt zaawansowany, albo wyniki krwi dyskwalifikują do znieczulenia). W ub. roku ze znieczulenia skorzystało 72 proc. rodzących.

Remont i wyposażenie porodówki kosztowało 780 tys. zł. Został sfinansowany z dotacji Ministerstwa Zdrowia (487 tys. zł) i środków własnych szpitala.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedynym na Podlasiu szpitalem realizującym Program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży (tzw. KOC).

Red. L.M.

Fot. Medyk Białostocki

Na podst. Medyka Białostockiego

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy