W Siemiatyczach być może powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach jeszcze w tym roku może być uruchomiony Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

Taką decyzję podjęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna. O tym, jak może to wpłynąć  na działalność systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w regionie, mówił w środę (7.02) wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

To jest wielkie wyzwanie i mam nadzieję, że uda nam się je zrealizować. Jest to skomplikowany proces, ponieważ wymaga rozbudowy szpitala i doposażenia w odpowiedni sprzęt, ale wierzę, że wspólnymi siłami i dzięki dobrym decyzjom rządu premiera Donalda Tuska, SOR w Siemiatyczach będzie mógł powstać jeszcze w tym roku, ewentualnie z drobnym przesunięciem – mówił podczas konferencji prasowej w SPZOZ w Siemiatyczach wojewoda podlaski.

Siemiatycki SOR , jeśli powstanie, będzie 14. w regionie. Jak podkreślił wojewoda, to niezwykle ważne z punktu widzenia mieszkańców Siemiatycz i okolicznych miejscowości.

Odległość do najbliższego SOR z Siemiatycz to około 50 km do Bielska Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego, a dobrze wiemy, że kwestie bezpieczeństwa i szybkości działania w medycynie mają kluczowe znaczenie – dodał Jacek Brzozowski.

SP ZOZ w Siemiatyczach spełnia wymagania techniczne oraz kadrowe, konieczne do uruchomienia oddziału. Placówka posiada całodobowe lądowisko zlokalizowane w odległości 50 m od budynku szpitala.

To jest niezwykle potrzebny oddział dla naszego szpitala po to, żeby jeszcze lepiej, efektywniej i jeszcze bardziej fachowo leczyć naszych pacjentów. To oddział, który daje szansę na dalszy rozwój placówki, poszerzanie naszych możliwości leczniczych i diagnostycznych – mówił Andrzej Szewczuk – dyrektor placówki. –

Staraliśmy się do tej pory udzielać pomocy najlepiej jak umiemy w ramach możliwości, które mamy, czyli funkcjonującej obecnie Izby Przyjęć i oddziałów szpitalnych, ale to się łączy również z kwestiami finansowymi. Dzięki SOR będziemy mogli mieć dodatkowy kontrakt na świadczenia – dodał.

Tylko w ubiegłym roku (do listopada 2023 r.) na Izbę Przyjęć w Siemiatyczach trafiło ponad 1300 pacjentów. Najwięcej hospitalizowanych było na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wśród tych, którzy samodzielnie zgłosili się po pomoc, największa grupa miała problemy pediatryczne.

Byliśmy białą plamą na mapie województwa i dlatego o SOR zabiegaliśmy dość długo. Dziękuję za pozytywną opinię dotyczącą jego uruchomienia. Wpisanie go do planu wojewódzkiego przez Ministra Zdrowia to tylko pierwszy etap procesu, który otwiera możliwość ubiegania się o środki. Będziemy to robili intensywnie i liczymy na rządową pomoc – podkreślił starosta siemiatycki Marek Bobel.

SOR zostanie uruchomiony po spełnieniu wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, w tym również po uruchomieniu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w strukturze szpitala.

 

Red. M. L.

Fot. stock.adobe.com / PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy