Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!

W poniedziałek (16.01) rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Z tej okazji Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ organizuje akcję profilaktyczną. W najbliższy wtorek (17.01) w CH Alfa przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku będzie można skorzystać z porad doradców ds. profilaktyki i porozmawiać z paniami, które pokonały raka szyjki macicy.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada w dniach 16-22 stycznia 2023 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ razem ze Stowarzyszeniem Eurydyki oraz Fundacją Zdrowe Miasto organizuje wydarzenie profilaktyczne pod hasłem „Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!”.

Akcja odbędzie się w godz. 13:00 – 17:00 (na parterze CH Alfa przy wejściu od ulicy Świętojańskiej). Konsultanci NFZ oraz wolontariuszki Stowarzyszenia Eurydyki będą zachęcać Panie  do badań profilaktycznych. Będzie można otrzymać „Przewodnik Pacjenta 2023”, w którym zawarte są adresy i telefony placówek medycznych, z którymi Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł umowy na udzielnie świadczeń – w tym wykaz wszystkich gabinetów ginekologicznych w województwie podlaskim.

Eurydyki specjalnie na tę okazję przygotowały dla wszystkich chętnych „teczki zdrowia”, które w swojej grafice zawierają opis istotnych informacji dotyczących nowotworu szyjki macicy.

Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, gdy stany  przedrakowe są wyleczalne.

W ramach programu profilaktycznego panie w wieku 25-59 lat mogą bezpłatnie i bez skierowania raz na 3 lata wykonać cytologię.

Badanie można wykonać w gabinetach ginekologicznych, oraz niektórych gabinetach położnych POZ, które posiadają kontrakt z NFZ.

Zobacz: Wykaz miejsc w województwie podlaskim, gdzie można wykonać cytologię

Jeśli wszystko będzie w porządku, a wynik cytologii nie wskaże żadnych niepokojących zmian badanie będzie można bezpłatnie powtórzyć po 3 latach. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka tj. kobiety zakażone HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV mają prawo do badań profilaktycznych co 12 miesięcy.

W przypadku nieprawidłowego wyniku i konieczności dalszej diagnostyki wykonuje się badanie kolposkopowe lub kolposkopię z biopsją i badaniem histopatologicznym pobranych wycinków.

Cytologia daje szansę na bardzo wczesne wykrywanie nieprawidłowości. Dzięki niej można wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy choroby.

Pięć Polek dziennie umiera na raka szyjki macicy

Najczęściej dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza… Cytologia może uratować życie. Niestety zaledwie 16,25% Podlasianek w wieku 25-39 lat wykonuje cytologię w programie badań przesiewowych.

Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów ginekologicznych, któremu można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę.

Red. M. L.

Fot. iStockphoto

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy