Protest internautów przeciw rozbudowie wysypiska w Hryniewiczach

Jest już akcja na Facebooku, a zapowiada się protest także w realnym świecie.  Mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny nie zgadzają się, by na wysypisko w Hryniewiczach trafiało prawie dwa razy więcej odpadów niż do tej pory.

Z takim wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wystąpiła spółka „Lech”. Z wyliczeń spółki wynika, że wkrótce gminy nie będą miały gdzie składować śmieci i chcą na tym zarobić przyjmując więcej odpadów w Hryniewiczach.

Mieszkańcy  okolicy są oburzeni, obawiają się, że nieprzyjemny zapach, który już teraz czują, będzie jeszcze większy.

 ,,Wystarczy już przez tyle lat znoszenia przykrych zapachów, z wysypiska śmieci,  które z dnia na dzień się powiększa. Jest to bardzo przykre dla mieszkańców Olmont. Czas powiedzieć STOP„-protestuje uczestnik akcji internetowej.

,,Stop rozbudowie. Nie dajmy się,  walczmy o swoje czyste powietrze” – pisze internautka

,,DRODZY MIESZKAŃCY HRYNIEWICZ, OLMONT, IZABELINA oraz pozostałych miejscowości zlokalizowanych w okolicach wysypiska w Hryniewiczach.
Chcielibyśmy was poinformować, że Wójt Gminy Juchnowiec oraz przedstawiciele spółki PUHP Lech sp. z o.o. ukrywają przed mieszkańcami fakt planowanego podwojenia ilości odpadów w stosunku do stanu obecnego oraz przedłużenia czasu eksploatacji instalacji do roku 2035. Na spotkaniu z mieszkańcami, które odbyło się w Olmontach we wrześniu 2018 roku nikt o tym nas nie informował, jak również zapewniał, że jest robione wszystko abyśmy nie odczuwali żadnych zapachów.
W dniu 30 października 2018 roku spółka Lech złożyła wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego celem zwiększenia pojemności technologicznej obecnie eksploatowanego składowiska odpadów.
W zakresie oddziaływania zapachu we wniosku nic nie jest napisane, że mieszkańcy okolicznych miejscowości odczuwają silne zapachy z obecnego składowiska odpadów.Interweniować można i należy osobiście. My jako społeczność okolicznych miejscowości zorganizujemy się w taki sposób aby ułatwić każdemu zainteresowanemu skuteczne zgłoszenie swojego sprzeciwu.”- piszą inicjatorzy pro
testu na Facebooku.

Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Lech Magrel powiedział w Polskim Radiu Białystok, że decyzję urząd podejmie po przeanalizowaniu opinii ekspertów ochrony Środowiska jak i okolicznych mieszkańców.

 

Do dnia 18 marca 2019 roku można zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia. Do tematu wrócimy.

Zobacz także:Protest rolników na ósemce

Red. OKO

Fot. Facebook/ Paweł Czerwiński

Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia

Myśle ze warto zastanowić się nas segregacja śmieci również w domach. Ludzie codziennie wyrzucają mnóstwo odpadów. Nie myślą co kupują… tu jest również problem. A potem wszystko w kolejnym etapie trafia na wysypisko śmieci. A co za tym idzie powiększenie wysypiska… to logiczne. Wiec należy zacząć od siebie. Ale większość społeczeństwa a przede wszytskim Nasz Rząd nie zdaje sobie sprawy co będzie za kilka lat, albo noe chce sobie zdawać sprawy z tego jak nasze środowisko cierpi a w rezultacie my sami

Partnerzy