„Błoto”- premiera na deskach Teatru Dramatycznego

Spektakl na podstawie książki Jana Jastrzębskiego w reżyserii Martyny Łyko widzowie będą mogli podziwiać już od najbliższego piątku. Przedstawienie opisuje perypetie mieszkańców gamajdowskiej wsi z okresu lat 80. Nie zabraknie charakterystycznej meblościanki, Encyklopedii PWN czy alkoholu…  Wszystko to zwieńczone niekiedy czarnym humorem.

,,Jest to opowieść o młodości – o przyjaźni, o miłości, o rywalizacji, a to wszystko – na śmierć i życie. Spektakl został osadzony w estetyce lat 80-tych, ale nie mam pewności, czy akcja nie dzieje się jednak współcześnie, gdzieś za wewnętrznym błotem, które trzeba mieć odwagę poddać melioracji” –zaakcentowała reżyserka.

Tytułowe Błoto oddziela mieszkańców wsi od świata zewnętrznego. Od nowoczesności. Od zmiany. Stanowi ono także metaforę tego co znajduje się wewnątrz bohaterów. Przedstawia ich światopogląd którego nie chcą poddać krytyce.

Na Scenie Kameralnej zagrają: Arleta Godziszewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec i Patryk Ołdziejewski.

Dawid Malec, który wcielił się w Albinosa, tak opowiada o swojej postaci:

,,Albinos, czyli postać, którą mam okazję kreować, jest młodym chłopakiem poszukującym tożsamości. Zauważa swoją odmienność, staje w opozycji do świata, szuka rzeczy i ludzi, dzięki którym będzie mógł sam się zdefiniować jako człowiek. Porusza kwestie, które dotyczą każdego z nas. Kim jestem? Gdzie jest moje miejsce na świecie? Czym jest przyjaźń? Jak rozpoznać prawdziwą miłość? Praca nad spektaklem powoli dobiega końca, w piątek premiera, lecz sądzę, że do ostatniej chwili będziemy się zaskakiwać nowymi odkryciami.”– powiedział  młody aktor.

Adaptację „Błota” przygotował Mateusz Moczulski.  Za muzykę odpowiedzialny jest białostocki muzyk Radek „Sierp” Orłowski. Konsultacji choreograficznych udzielił zaś Tobiasz Sebastian Berg. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Szurpicka.

Zaprezentowana opowieść posiada przekaz uniwersalny. Jest historią o pierwszych zauroczeniach i trudnym wkraczaniu w świat dorosłości. Z tego względu może być idealnym spektaklem dla młodzieży. Dorośli, którzy pamiętają szalone lata 80 będą mieli okazję powrócić do czasów swojej młodości.

Premiera spektaklu jest zaplanowana na 15 marca 2019 roku.

Ceny biletów*:

– premiera – 50 zł

– normalny – 40 zł

– ulgowy – 30 zł

– studencki – 20 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.)

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy