Białystok. Tegoroczna edycja festiwalu muzyki cerkiewnej – ku pamięci prof. Romualda Twardowskiego

Pamięci zmarłego w styczniu prof. Romualda Twardowskiego – kompozytora związanego przez wiele lat z tą imprezą, poświęcona będzie tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2024”. Odbędzie się ona na przełomie maja i czerwca w Białymstoku

Festiwal uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; w tym roku będzie miał swoją 43. edycję. Od ponad 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.

Przez ponad 40 lat z festiwalem związany był prof. Romuald Twardowski, zmarły w styczniu w wieku 94 lat kompozytor (tworzący również muzykę cerkiewną), wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Romuald Twardowski był głównym konsultantem artystycznym i przewodniczącym festiwalowego jury, a przez ostatnich 20 lat – również prezesem zarządu, organizującej festiwal, Fundacji „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2024” (MFMC) będzie poświęcona pamięci prof. Twardowskiego – poinformowali organizatorzy. Odbędzie się ona w dniach 29 maja – 2 czerwca.

Kierująca biurem organizacyjnym festiwalu Irena Parfieniuk powiedziała PAP, że będzie to realizacja idei – przesłania Romualda Twardowskiego – „powszechnego pragnienia pokoju”. „W muzyce cerkiewnej najlepszym odzwierciedleniem tego jest +Ektenia (litania) pokoju+” – dodała.

Podkreśliła, że ta modlitwa, ale też inne utwory z muzyką Romualda Twardowskiego oraz innych twórców m.in. polskich, białoruskich, ukraińskich, rosyjskich, mołdawskich, angielskich, portugalskich czy ormiańskich, w tym kilka polskich premierowych wykonań, zabrzmią w czasie koncertów profesjonalnych chórów.

Wystąpią laureaci wcześniejszych edycji festiwalu z Polski, Armenii, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Węgier i Ukrainy. Pamięci prof. Twardowskiego poświęcony będzie też Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej – impreza towarzysząca festiwalowi. W wydawnictwie festiwalowym znajdą się publikacje poświęconego zmarłemu kompozytorowi.

MFMC to obecnie nie jedyny festiwal muzyki cerkiewnej w Podlaskiem – regionie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. W połowie maja w Hajnówce odbędą się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, w których – jak podają organizatorzy – w tym roku weźmie udział ponad 20 chórów z Polski, Litwy, Serbii, Rumunii, Macedonii i Łotwy. Tegoroczna edycja wpisana jest w program obchodów setnej rocznicy nadania autokefalii Cerkwi w Polsce.

W koncercie inauguracyjnym wystąpi chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuzy „Universitas” w Jassach w Rumunii, w ubiegłym roku współzdobywca (z chórem z Serbii) pierwszego miejsca w kategorii chórów akademickich.(PAP)

Red. M. L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy