„Legia Akademicka”. Studenci czas na decyzje!

„Legia Akademicka” to propozycja do studentów-ochotników, którzy w trakcie studiów chcą odbyć przeszkolenie wojskowe, w teorii i w praktyce.

Projekt powstał, bo Siłom Zbrojnym RP brakuje żołnierzy, zwłaszcza w korpusach osobowych oficerów i podoficerów rezerwy.

Pilotażowa edycja  2017/2018 przeprowadzona w 61 uczelniach (w tym pięciu wojskowych) cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 3487 studentów.

Zmiany w programie

W drugiej edycji program ma być jeszcze bardziej dopasowany do potrzeb i możliwości studentów. Wcześniej  studenci wskazywali m.in. na zbyt intensywne szkolenie i wynikający z tego zwyczajny brak czasu na naukę oraz szlifowanie zdobytej wiedzy.

Wszyscy uczestnicy podczas wypełniania ankiet pod koniec programu, zwrócili uwagę na jedną rzecz. Część poligonowa powinna być wydłużona, żebyśmy mieli więcej czasu na utrwalenie typowej żołnierki.„-potwierdza jeden z uczestników programu w roku 2017/2018, Marcin Radel.

Program „Legii Akademickiej” zostanie także poszerzony o szkolenie z obszaru cyberprzestrzeni i IT: cyberbezpieczeństwa, informatyki, teleinformatyki, matematyki, kryptologii.

Rekrutacja

Uczelniami partnerskimi Ministerstwa Obrony Narodowej w Podlaskiem jest Uniwersytet w Białymstoku oraz Politechnika Białostocka. Każda z tych uczelni prowadzi niezależnie od siebie rekrutację. To właśnie przez uczelnie wyższe, studenci powinni złożyć formularze zgłoszeniowe do „Legii Akademickiej”.

Na UwB rekrutacja potrwa do 21 marca http://www.uwb.edu.pl/nowosci/aktualnosci/rusza-rekrutacja-do-programu-legia-akademicka/da7e78a2

Natomiast termin składania wniosków przez studentów PB upływa już 15 marca https://pb.edu.pl/studenci/szkolenia-studentow/legia-akademicka/

Opinia

Legia Akademicka” nie jest dla wszystkich. Jedynie część moich znajomych, chodzących razem ze mną na szkolenie teoretyczne, pojechała na poligon. Jak zapisywali się w grudniu, jakoś chyba nie przemyśleli, że część praktyczna wyjdzie w trakcie wakacji. Jeżeli zaś chodzi o rady dla studentów-ochotników. Na początku zastanowiłbym się, czy dana osoba jest odporna psychicznie. Bez tej odporności odpadnie już pierwszego dnia na poligonie. Jeżeli nie jest związana w żaden sposób ze sportem, to niech te ostatnie trzy miesiące przed wyjazdem poćwiczy. To nie jest zabawa. Oprócz tego, niech nie lekceważy części teoretycznej. Najlepiej to co jakiś czas powtórzyć sobie materiał. Żeby nie przyjechać do ośrodka szkoleniowego z pustą głową. Alternatywą jest siedzenie po nocach z latarką i uczenie się tego jeszcze raz„- radzi Marcin Radel

Zobacz także:

Porozumienie Strażników Granicznych i Terytorialsów

Przysięga WOT w Hajnówce

TERYTORIALSI ODDALI HOŁD ŻOŁNIERZOM AK

Red. Michał Krawczeniuk

Fot. Legia Akademicka

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/27311?t=Jakie-zmiany-w-programie-Legii-Akademickiej-#

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy