Współpraca w rolnictwie ma sens. Jak to robią Włosi

 

 

 

 

Jednym z zadań Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich jest wspieranie współpracy w sektorze rolnym i realizacji przez rolników wspólnych inwestycji. Kooperacja może przybierać wiele różnorodnych form, które mogą uwzględniać różny stopień intensywności oraz integracji. Niezaprzeczalnym dowodem na to, że środowisko rolnicze może czerpać korzyści ze współpracy są np. grupy producentów rolnych oraz spółdzielnie mleczarskie, które w województwie podlaskim mają szczególne i kluczowe znaczenie gospodarcze.

Warto podpatrzyć rozwiązania, które sprawdzają się w innych częściach Europy. Szczególnie interesujący jest aspekt kooperacji, który uwzględnia krótkie łańcuchy dystrybucji żywności oraz produkcję w wysokiej jakości.  Są to takie rozwiązania, które jak najbardziej skracają dystans pomiędzy producentem i konsumentem, a jednocześnie wpisują się w oczekiwania konsumentów, którzy potrzebują żywości naturalnej i możliwie niedrogiej (chociaż niekoniecznie najtańszej!). Krajem, który ma znaczne doświadczenie na tym polu są bez wątpienia Włochy. Oto ciekawe pomysły, które mogłyby się okazać interesujące również dla rolników z  województwa podlaskiego.

Pierwszą propozycją jest grupa producencka L’Unitaria. Jest to organizacja, która zaczynała swoją działalność od kilku rolników, którzy mieli wspólny problem związany z brakiem zaplecza logistycznego na użytek prowadzonej produkcji zbóż. Dziś są największą w regionie tego typu organizacją, która prowadzi dostawy bezpośrednio do stołówek, restauracji, sklepów (a nawet sieciówek) – jak też prowadzi własne miejsce sprzedaży. Model tak dobrze się sprawdził, że w planach jest uruchomienie własnej przetwórni warzyw i owoców.

Proponujemy Państwu również wycieczkę po gospodarstwach zrzeszonych w ramach Biodistretto – czyli Ekodystryktu. Można się przekonać, że rzeczywisty rozwój małej ojczyzny jest możliwy, gdy władze publiczne działają ramię w ramię ze społeczeństwem. Planowanie rozwoju z poszanowaniem przyrody na obszarach wiejskich nie jest możliwe bez rolników, którzy mogą z tego tytułu odnosić korzyści – w tym również materialne.

Możecie Państwo  przekonać się, że gospodarstwo ekologiczne wcale nie musi być małe, a produkcja mało wydajna. Warto zauważyć, że Agricoltura Nuova stara się sprzedawać jak najwięcej własnych produktów – więc zamiast sprzedawać zboże i żywiec, mają w ofercie pieczywo, wędliny, sery – a nawet pizzę. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że prezentowane gospodarstwo funkcjonuje jako kooperatywa, czyli coś, co w realiach polskich przypomina spółdzielnię socjalną.

 

Fot. Wrota Podlasia

Wrota Podlasia

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o