“Za winy niepopełnione.Eugeniusz Bodo”- spotkanie z reżyserem

Eugeniusz Bodo jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów okresu międzywojennego. Aktor, piosenkarz, reżyser. Aresztowany przez Sowietów i skazany na pracę w łagrach. Obejrzeć film biograficzny oraz porozmawiać z reżyserem można już 9 maja o godz. 17.00 w Centrum Wstawienniczo-Konferencyjnym przy ul. Kościelnej 1 A w Białymstoku.

Jego prawdziwe imię to Bohdan Eugène Junod. Ojcem był Szwajcar pochodzący podobno z arystokracji francuskiej, a matką polska szlachcianka z Mazowsza. Znany jako wykonawca takich piosenek jak ” Sex appeal” lub “Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Niewiele osób jednak słyszało o jego tragicznych losach.

Zmarł z wygłodzenia i wycieńczenia

W 1941 r. został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu moskiewskim. Z powodu szwajcarskiego paszportu był podejrzany o szpiegostwo. Następnie został skazany na pracę w łagrach. Zmarł z wygłodzenia i wycieńczenia organizmu w obozie w Kołtasie.

Reżyserem filmu jest polski dziennikarz i scenarzysta, autor cyklicznego programu “W starym kinie” transmitowanym niegdyś w TVP, Stanisław Janicki.Tytuł filmu nawiązuję do produkcji, w której Eugeniusz Bodo wystąpił jeszcze przed wojną. Budzi skojarzenia również z tragiczną i niesprawiedliwą jego śmiercią.

Po projekcji filmu reżyser opowie o pracy nad biografią znanego aktora.

Wstęp wolny

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Wschodnia Akademia Filmowa

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o