Będą dopłaty do wapnowania gleb

Będą dopłaty do wapnowania gleb. 300 milionów złotych przez najbliższe trzy lata – rząd przeznaczy na wapnowanie gleb

Program „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”ma ruszyć już jesienią, po żniwach. Jego celem jest przeciwdziałanie degradacji gleby.Trwa jeszcze dyskusja nad wyborem operatora programu – najprawdopodobniej będą nim ODR-y, ale decyzja  jeszcze nie zapadła.
Dofinansowanie do wapnowanie będzie zależało od wielkości gospodarstwa:

300 złotych\tonę czystego składnika odkwaszającego będzie przysługiwało dla gospodarstw do 25 hektarów,
200 złotych\tonę dla tych w przedziale od 25 do 50 ha
i 100 złotych\tonę  dla gospodarstw o powierzchni od 50 do 75 hektarów.

Ponad 50 procent gleb w Polsce ma odczyn kwaśny i bardzo kwaśny. Na zakwaszenie gleb wpływają zarówno warunki naturalne. To na przykład działalność człowieka, czyli  emisja dwutlenku siarki i tlenków azotów do atmosfery. Dla rolnictwa skutki zakwaszenia gleb są niezwykle ważne, ponieważ rośliny słabiej przyswajają składniki pokarmowe, co wpływa na obniżenie ilościowe i jakościowe plonów. Jedynym sposobem dla wyrównania odczynu gleby jest jej systematyczne wapnowanie.

Wapnowanie przynosi wymierne korzyści. Dzięki niemu rośliny lepiej czerpią inne składniki pokarmowe i są odporniejsze na suszę.

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gr

Wszystko fajne ale co z gospodarstwem powyżej 75ha mały dostanie a średni nie to taka trochę kpina nie mówiąc juz o dużych

Partnerzy