Dożynki Wojewódzkie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

W niedzielę (10.09) województwo podlaskie świętuje dożynki

Święto plonów rozpoczęła liturgia o godz. 10:00 w soborze katedralnym pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Następnie o godz. 11:00 odbyła się msza w białostockiej archikatedrze, po której delegacje z wieńcami dożynkowymi przejechali do wasilkowskiego muzeum. Tam nastąpiło oficjalne rozpoczęcie dożynek, a marszałek Artur Kosicki odebrał z rąk starostów bochenek chleba, upieczony wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw.

Rolnicy z regionu przywieźli do Wasilkowa wieńce, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Jeden z nich zyskał miano „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023”.

„Dożynki to moment, w którym należy podziękować rolnikom za ciężką pracę i plony, dzięki którym społeczeństwo może czuć się bezpiecznie” – mówił podczas dożynek województwa podlaskiego minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dożynki zostały objęte patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy i rolnicy.

Minister Sasin odczytał też fragmenty przesłania prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego na wszystkie tegoroczne uroczystości dożynkowe.

„Dziękuję za rolniczy trud, którego symbolicznym zwieńczeniem są żniwa i tradycyjne święto plonów. Dziękuję za Państwa troskę o ziemię ojców. Za starania o to, aby rodziła obficie, aby na żadnym polskim stole nie zabrakło chleba. Przynosi to doskonałe rezultaty, bowiem na rynkach krajowych i zagranicznych polska żywność jest klasą samą dla siebie – rozchwytywaną przez konsumentów doceniających jej najwyższą jakość” – odczytał minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Minister dołączył też do życzeń prezydenta „wszelkiej pomyślności, zdrowia i wiele radości”.

„Dziękujemy za tę ciężką pracę, za ten trud, który codziennie towarzyszy polskiemu rolnikowi, dziękujemy za te plony, bo dzięki nim możemy czuć się jako Polacy, jako polskie społeczeństwo, polski naród bezpieczni, że w żadnym polskim domu tego codziennego, powszedniego chleba nie zabraknie” – zaznaczył Sasin.

Podkreślał, że to właśnie polska wieś jest miejscem, gdzie przywiązanie do tradycji najmocniej przetrwało. Zaznaczył, że polska wieś była też od zawsze ostoją patriotyzmu, a chłopi jako żołnierze wspierali polską armię, a polska wieś – jak mówił – „poniosła wielkie ofiary w walce o polskość i w walce o człowieczeństwie”. Wspomniał m.in. o rodzinie Ulmów, która w niedzielę została beatyfikowana, a która – jak mówił Sasin – w ciężkim czasie okupacji hitlerowskiej dała wspaniały przykład człowieczeństwa i poniosła za to najwyższą ofiarę – swoje życie.

Sasin mówił też o wsparciu polskiego rządu dla rolników, z jednej strony o wsparciu produkcji rolnej, ale też aktywności społecznej na wsi. Zapewnił, że ws. produktów żywnościowych z Ukrainy polski rząd „nie ugnie się przed dyktatami” i nie pozwoli, by zalały Polskę. Niezależnie od tego, jakie będą decyzje europejskie, my się w tej sprawie nie cofniemy i nie dopuścimy do tego, żeby polska wieś została zalana ukraińskim zbożem czy innymi produktami rolnymi, które spowodują, że ta produkcja w Polsce, będzie produkcją nieopłacalną – podkreślił minister.

Wśród nowych propozycji dla polskiej wsi minister Sasin wymienił program „Lokalna półka”, który – jak mówił – ma dać możliwość szerszego dostępu do lokalnych produktów we wszystkich sklepach. Sasin dziękując rolnikom za plony, podkreślił, aby brać przykład z polskiej wsi. „Bierzmy przykład z polskiej wsi, bierzmy przykład z polskiego rolnictwa, bo wtedy rzeczywiście będziemy mogli szybko i skutecznie, i pięknie nasz kraj zmieniać, i jego bogactwo zwiększać” – powiedział.

W ramach wojewódzkich dożynek wybrano też wieniec dożynkowy 

Miano „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023” zyskał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Magnolia” z gminy Milejczyce, który będzie reprezentował województwo podlaskie podczas dożynek prezydenckich.

Wręczono też piętnastu osobom odznaczenia honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Nagrodzono też stoiska kół gospodyń wiejskich, które wzięły udział w imprezie.

Wieczorem wystąpią gwiazdy: o godz. 17:30 zespół Focus, o 18:30 Masters, a o godz. 20:00 – Lady Pank.

 Wyróżnienie społeczników z gminy Wasilków otrzymali:

Antoni Pełkowski, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej – za liczne zaangażowania samorządowe i pozarządowe na rzecz lokalnej społeczności, w ostatnich latach zwłaszcza za upowszechnianie historii, w tym losów wsi gminy Wasilków

Michał Król, prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP i prezes OSP Wasilków – za zaangażowanie na rzecz rozwoju ruchu OSP i skuteczne wzmacnianie jednostek ulokowanych w większości na terenach wiejskich i podmiejskich,

Krzysztof Niedźwiecki, prezes zarządu Klubu Sportowego Wasilków – za skuteczną promocję sportu tak w Wasilkowie, jak i na obszarach wiejskich

Piotr Kisielewicz – szef Ruchu Abstynencko-Trzeźwościowego „Próg Nadziei”, pomysłodawca i organizator dorocznych biesiad trzeźwościowych za budowanie dobrej atmosfery do życia w trzeźwości, także w środowiskach wiejskich

Aktywni 50+ i przewodnicząca grupy Anna Biegańska – za skuteczne animowanie środowisk senioralnych do aktywności,

Krystyna Sakowicz prezes Uniwersytetu III Wieku – za działania na rzecz seniorów,

Chór Wasilkowianie wraz z instruktor Moniką Szymulewską – za kultywowanie pięknej tradycji śpiewania, w tym piosenek ludowych,

Zespół Malwianki – wraz z szefową Panią Eugenią Górko i instruktorem Piotrem Czarneckim – za rozśpiewanie Studzianek i kultywowanie tradycji wiejskiej (zespół uczestniczył nawet w dożynkach prezydenckich w Spale)

Zespół Dąbrówki – wraz z szefem Janem Ciecierskim – za żywą troskę o muzykę i kulturę ludową i rozwijanie jej w Dąbrówkach

Zespół Miktam – z Parafii Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie – za piękne chwalenie Boga śpiewem, podziwiane na wsiach i w miastach

KGW Szminką Malowane – za pokazanie całej palety barw aktywnego życia na wsi, w tym pięknych Studzianek

Stowarzyszenie Kreatywny Wasilków – za ogrom twórczych działań „ruszających z miejsca bryłę świata”

KGW Sochonie – za skuteczne pokazywanie, że choć na świecie jest wiele wsi, to najbardziej bajeczne są Sochonie

Jadwiga Piotrowska – za bycie radną powiatową z sercem do ludzi, za liczne inicjatywy edukacyjne na terenach wiejskich i za promocję sportu i turystyki i edukacji na świeżym powietrzu

Zenon Żukowski – za bycie radnym powiatowym i przewodniczącym rady powiatu białostockiego z sercem do ludzi, za liczne inicjatywy łączące troskę o równy rozwój obszarów miejskich i wiejskich.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy