Minister rolnictwa odwiedził region. Spotkał się z Podlaskim Porozumieniem Rolniczym

Minister rolnictwa odwiedził region. Spotkał się z Podlaskim Porozumieniem Rolniczym

Wicepremier, minister rolnictwa rozwoju wsi Henryk Kowalczyk  31.03 odwiedził województwo podlaskie. Uczestniczył w konferencji w Operze i Filharmonii Podlaskiej na temat przyszłości polskiego rolnictwa.  Po 14.00 spotkał się z Podlaskim Porozumieniem Rolniczym Porosłach.

Podlaskie Porozumienie Rolnicze apeluje do ministra rolnictwa

O spotkanie z ministrem apelowali członkowie Podlaskiego Porozumienia Rolniczego 21 lutego. Rolnicy domagali się interwencji ze strony rządu w celu stabilizacji dochodów gospodarstw rolnych. Wskazywali, że z ciągłym wzrostem cen środków do produkcji opłacalność w rolnictwie spada. Podlaskie Porozumienie Rolnicze domaga się między innymi  tanich kredytów, paliwa rolniczego, wydobycia z zapaści produkcję trzody chlewnej, i stworzenia definicji rolnika aktywnego.

Henryk Kowalczyk mówił o dopłatach do nawozów, bezpieczeństwie żywnościowym i dyskutował z przedstawicielami  podlaskich organizacji rolniczych związków branżowych o stworzeniu definicji rolnika.

Jego zdaniem ustalanie kto jest prawdziwym rolnikiem a kto tylko czerpie korzyści z niemi nie może się odbywać na drodze przymusu i kar.

,,Ściganie i karanie albo zachęta. Być może dojdzie do tego. Ja bym nie chciał żeby w pierwszym roku była jednak zachęta”  – przekonywał minister rolnictwa.

Innym ważnym tematem spotkania były dopłaty do nawozów. Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że Rada Ministrów przygotowała rozporządzenie w tej sprawie, skierowano je do Komisji Europejskiej.

Przeznaczamy prawie 4 miliardy złotych na dopłaty. Narazie na więcej nas po prostu nie stać. (…) Właściwie nie wiem dlaczego to nie jest jeszcze zatwierdzone, dlaczego nie ma odpowiedzi. W poniedziałek, wtorek powinna być – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk.

W spotkaniu uczestniczył wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski, przewodniczący PPO Grzegorz Leszczyński, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz a także przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej i innych związków zrzeszających hodowców i rolników.

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie 24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy