Mońki. Będzie wielkie scalanie gruntów

Mońki. Będzie scalenie gruntów w powiecie monieckim

Umowę  na dofinansowanie scaleń w środę (25.05) w Starostwie Powiatowym w Mońkach, Błażejowi Buńkowskiemu, staroście monieckiemu przekazał w imieniu zarządu Paweł Wnukowski, radny wojewódzki.

Dokument opiewa na kwotę 12 mln zł, z czego fundusze unijne to blisko 8 mln zł, pozostała część to środki z budżetu państwa

Prace w ramach zawartej umowy będą wykonywane w gminie Mońki, we wsiach Przytulanka, Ciesze i Rusaki. Łącznie 5 tysięcy hektarów.

– Pieniądze będą przede wszystkim przeznaczone na infrastrukturę drogową, która pomaga dla rolników. Zdecydowanie jest to ważny aspekt. Poprawia to dostępność do wsi i możliwości poruszania się mieszkańców – powiedział Błażej Buńkowski, starosta moniecki.

O korzyściach wynikających z poprawy infrastruktury drogowe mówił też burmistrz Moniek.

– Pozyskaliśmy wiele kilometrów dróg asfaltowych, które przyczyniły się do polepszenia warunków i lepszego życia – mówił Zbigniew Karwowski, burmistrz Moniek.

Dotacje na scalenia gruntów pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Scalenia gruntów w regionie obejmują powierzchnię 23 tys. ha, z czego 5 tys. ha w powiecie monieckim.

Wkrótce kolejne umowy na scalenia gruntów będą podpisane z powiatem siemiatyckim i hajnowskim.

Po co scalanie

Scalanie poprawia strukturę obszarową gospodarstw rolnych.  Zmniejsza liczbę działek ewidencyjnych w poszczególnych gospodarstwach rolnych. Likwiduje niepraktyczne szachownice działek.

Scalania gruntów dostosowuje granice działek do systemu urządzeń melioracji wodnych oraz rzeźby terenu. W ten sposób można też likwidować współwłasności i wspólnoty gruntowe.

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl/Kamil Timoszuk Wrota Podlasia

na podst.Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy