MRiRW: do 1 sierpnia można składać wnioski na wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych

Od blisko 11 tys. zł do ponad 13 tys. zł na ha można otrzymać na tworzenie zadrzewień śródpolnych – poinformował resort rolnictwa. Wnioski o pomoc można składać do 1 sierpnia.

Ministerstwo przekazało na swojej stronie internetowej, że 1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków na tworzenie zadrzewień śródpolnych w ramach PROW 2014–2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski w formie papierowej lub elektronicznej do 1 sierpnia.

Wyjaśniono, że wsparcie jest przyznawane rolnikom oraz jednostkom samorządu terytorialnego na zakładanie zadrzewień o powierzchni 0,1–0,5 ha i szerokości nie większej niż 20 m. Dodano, że zadrzewienia takie są możliwe do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane są gatunki liściaste (co najmniej 90 proc. udziału).

Resort wskazał, że pomoc finansowa na założenie zadrzewienia – w zależności od nachylenia terenu – wynosi od 10 tys. 892 do 13 tys. 664 zł/ha. Dodatkowo wsparcie jest przyznawane na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami od zwierzyny.

Ministerstwo zwraca uwagę, że zadrzewienia śródpolne stanowią element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych. Są to też miejsce bytowania wielu organizmów i baza pokarmowa m.in. dla ptaków i owadów zapylających. Dodano, że zadrzewienia śródpolne odgrywają też ważną rolę dla produkcji rolnej poprzez m.in. poprawę jakości wód, ograniczenie skutków suszy oraz zapobieganie erozji glebowej. (PAP)

Red. M.L.

Fot. PAP/Paweł Kula

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy