Suchowola. Spotkanie hodowców bydła mięsnego – FILM

Spotkali się jak co roku, żeby poznać nowe wymagania i wymienić doświadczenia. Hodowcy bydła mięsnego spotkali się w Suchowoli. Spotkanie odbyło się w cieniu rolniczych protestów. Mimo to gospodarze przyjechali na zaproszenie branżowego związku.

,,Nie można się poddawać. Poświęcam dla rolnictwa całe życie. Całe życie poświęciłem, patrząc na mnie bo i studia żeby przejąć gospodarstwo po rodzicach tę pracę i ona mnie spełnia „-mówi Jakub Toczyłowski, który gospodaruje w gminie Dąbrowa Białostocka w wsi Wroczyńszczyna.

Ceny żywca są dość stabilne. Jednak rolników martwi chaos na rynku zbóż, który spowododał napływ ziarna z Ukrainy. Pszenica jest tańsza niż owies.

”Boli mnie, że czynniki zewnętrzne tak wpływają na to, co robimy” – dodaje Jakub Toczyłowski .

Hodowcy bydła zrzeszeni w Polskim Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego organizuje coroczne szkolenia w każdym województwie. ,

,,Jest nas ponad 1100 rolników. Prowadzimy księgi hodowlane. Walczymy z hejtem, który na codzień spotyka rolników ze strony organizacji prozwierzęcych. „- tłumaczy Jack Zarzecki prezes PZHiPBM.

W zeszłym roku związek zmienił statut  i jest jedną największych organizacji, które zajmują się ochroną zwierząt.

W sytuacji, gdzie są poszkodowani rolnicy, hodowcy bydła są nachodzeni przez organizacje prozwierzęce my staramy się im pomóc” – informuje Jacek Zarzecki.

Zdarza się bowiem, że nieświadomi pseudoaktywiści wszczynają alarm, że krowy zimują na pastwiskach. Nie wiedzą, że niektóre gatunki krów mięsnych są do tego przystosowane.

,,Są górki i dołki, ale człowiek lubi to gospodarstwo i tę ziemię. Zielony Ład i te przepisy to porażka. Trzeba siedzieć w przepisach i nic nie robić. Nie ma czasu na gospodarzenie. Żeby nie firmy, które pomagają, człowiek nie miałby czasu na gospodarzenie” – tłumaczy Wiesław Mordasewicz prezes SKR i rolnik  z Radziłowa.

Mimo to rolnicy szkolą się z nowych unijnych przepisów. Zobaczcie jak było na spotkaniu hodowców w Suchowoli.

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska Podlaskie24. pl

wykorzystano

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy