Walne Zebranie PIR o problemach podlaskich rolników

28 delegatów, pracownicy Podlaskiej Izby Rolniczej oraz zaproszeni goście wzięli udział w II Walnym Zebraniu Podlaskiej Izby Rolniczej w Porosłach. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel, poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło, oraz prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Podczas spotkania (09.12.) dyskutowano na wiele tematów, które aktualnie dotyczą rolnictwa.

Podlascy rolnicy, podobnie jak rolnicy w całej Polsce, borykają się z wieloma problemami. Jednym z nich jest pogoda. Rolnicy obawiają się, że brak opadów deszczu czy śniegu spowoduje, że prawdopodobnie susza będzie trwać dalej. Rolnicy rozmawiali także o trudnej sytuacji w „Bielmleku”, oraz o kwestii opłacalności produkcji rolnej.

Niskie ceny skupu żywca wieprzowego i żywca wołowego to są te problemy, na które najczęściej narzekają rolnicy. Jest też coraz więcej obwarowań dotyczących spełnienia określonych przepisów, wymogów. To jest tak, że codziennie powstają nowe przepisy, nowe wytyczne, i nowe wymogi, które rolnicy muszą spełnić, a to się wszystko wiąże z kosztami” – powiedział portalowi Podlaskie24.pl poseł Stefan Krajewski.

Podczas spotkania zgromadzeni omówili m.in. sprawę nowelizacji ustawy o Izbach Rolniczych, a także nowych kompetencji Izby. Rolników wciąż zajmują zagadnienia związane z ASF. Wiele czasu rolnicy dyskutowali o szacowaniu suszy oraz sytuacji ekonomicznej i kondycji gospodarstw.

Nie ukrywamy, że sprawy suszy, programy nawadniania oraz ubezpieczeń związane z klęskami są dla nas bardzo ważne” – mówił Grzegorz Leszczyński prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Spotkania delegatów Podlaskiej Izby Rolniczej oraz żywe dyskusje mają pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

Wnioski z dyskusji będą opracowane i przesłane m.in. do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy