76 tys. zł plus odsetki musi zapłacić bank w Zabłudowie firmie, z której konta hakerzy ukradli pieniądze

76 tys. zł plus odsetki musi zapłacić bank w Zabłudowie firmie z Olsztyna, z której konta hakerzy ukradli pieniądze- poinformowało Polskie Radio Białystok

To częściowe odszkodowanie za nieautoryzowane przelewy z marca 2016 r., których nie zatrzymali pracownicy banku. W sumie z konta olsztyńskiej firmy zniknęło ponad 380 tys. zł, przeszło 200 tys. zł nie udało się odzyskać.

Bank działa jako profesjonalista

Sąd pierwszej instancji ocenił, że bank działa jako profesjonalista i musi właściwie zabezpieczyć pieniądze swoich klientów, dlatego przyznał spółce kwotę, której się domaga. W środę (14.06) Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił apelację banku i utrzymał wyrok. 

Jak przypominał na antenie Polskiego Radia Białystok sędzia Krzysztof Chojnowski chodzi o dwa przelewy – jeden na kwotę niemal 300 tys. zł, a drugi prawie 90 tys. zł.

Oba te przelewy nie zostały autoryzowane, doszło do wykonania tych przelewów na skutek ataku hakerskiego. Nieustaleni sprawcy przełamali bowiem zabezpieczenia znajdujące się na tym komputerze i wyprowadzili z rachunku bankowego powodowej spółki te kwoty – mówił w radiu Białystok sędzia Chojnowski.

Jak podkreślał sąd – do wyprowadzenia tych pieniędzy doszło na skutek przestępstwa, do popełnienia którego w żaden sposób nie przyczyniła się spółka – nie doszło z jej strony do żadnych zaniedbań.

Bank zobowiązuje się do przechowywania środków pieniężnych posiadacza rachunku

 

Sędzia Krzysztof Chojnowski przypominał, że umowa rachunku bankowego polega na tym, że bank zobowiązuje się do przechowywania środków pieniężnych posiadacza rachunku. 

To oznacza, że środki pieniężne wpłacone przez posiadacza rachunku bankowego na ten rachunek, stają się własnością banku, który jest zobowiązany do ich zwrotu posiadaczowi na każde żądanie (…) W przypadku dokonania wypłaty na rzecz osoby nieuprawnionej bank nie może uwolnić się od wykonania zobowiązania względem posiadacza rachunku – mówił  w Radiu Białystok sędzia.

Dlatego bank musi wypłacić żądaną kwotę. Wyrok jest prawomocny.

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl archiwum

Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy