Białystok. Sezon grzewczy 2020/2021 rozpoczęty

Enea Ciepło rozpoczęła sezon grzewczy 2020/2021 w Białymstoku – 90% ciepła z wysokosprawnej kogeneracji i OZE

12 października Enea Ciepło, białostocka spółka z Grupy Enea, rozpoczęła oficjalnie sezon grzewczy 2020/2021. Firma jest w pełni przygotowana do zapewnienia dostaw ciepła dla ponad 230 tys. mieszkańców stolicy Podlasia oraz pobliskiego Kleosina. Instalacje Enei Ciepło pracują już w tzw. trybie dostaw zimowych, a wykonane w sezonie letnim modernizacje sieci przyczynią się do oszczędności ciepła. Enea Ciepło posiada efektywny energetycznie system ciepłowniczy, w którym powyżej 90% stanowi ciepło z wysokosprawnej kogeneracji i OZE.

W tegorocznym sezonie grzewczym Enea Ciepło będzie ogrzewała ponad 3 850 budynków. Wśród nich przeszło 2,7 tys. to budynki mieszkalne i mieszkalno-usługowe, a ponad 240 to budynki użyteczności publicznej takie jak szpitale, przychodnie, szkoły i przedszkola. Enea Ciepło ogrzewa również białostockie dworce, stadiony, hospicja, domy kultury, a także obiekty handlowe.

Łączna kubatura budynków ogrzewanych przez Eneę Ciepło przekroczy 40 550 tys. m³.

Dla porównania, to tak jakby Enea Ciepło ogrzała w całości niemal pięćdziesiąt Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie. Ogrzewana z sieci powierzchnia mieszkalna to ponad 5 600 tys. m2, czyli wielkość 784 pełnowymiarowych boisk piłkarskich, a powierzchnię ogrzewaną użytkową szacuje się na ponad 2 830 tys. m2, prawie 400 boisk.

Jednym z priorytetów Enei Ciepło jest ciągłą poprawa jakości usług dostaw ciepła odbiorcom – mówi Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło.  Dzięki systematycznie prowadzonym modernizacjom infrastruktury ciepłowniczej, z powodzeniem udaje się ten cel realizować. Sprawne działania pracowników białostockiej spółki z Grupy Enea wpływają na ograniczenie liczby awarii i przerw w dostawach. Są to głównie modernizacje sieci i węzłów ciepłowniczych

Kończący się okres remontowo-inwestycyjny spółka wykorzystała na modernizację infrastruktury ciepłowniczej.

Dzięki inwestycjom realizowanym przez Eneę Ciepło wzrasta efektywność energetyczna dostawy ciepła, spadają straty ciepła na przesyle i zużycie energii elektrycznej przez infrastrukturę ciepłowniczą. To wszystko przekłada się również na ograniczenie emisji i pozwala na ograniczenie kosztów. Dołożymy wszelkich starań, żeby sezon grzewczy przebiegał spokojnie i bez większych zakłóceń – dodaje Cezary Ołdakowski.

Do końca września 2020 r. Enea Ciepło przebudowała prawie 4,3 km wyeksploatowanych sieci kanałowych starszej generacji na sieci preizolowane.

W tym czasie wykonanych zostało również ok. 2,1 km zupełnie nowych sieci ciepłowniczych, również w technologii preizolowanej.  Do października 2020 r. powstało 12 nowych węzłów ciepłowniczych, kolejnych 48 węzłów zmodernizowano. Ponadto kontynuowano ich telemetryzację, czyli zdalne zbieranie danych, które ułatwia i usprawnia proces zarządzania siecią. Do końca tego roku łączne nakłady inwestycyjne w Enei Ciepło wyniosą ok. 55 mln zł.

Białostocka spółka z Grupy Enea dostarcza ciepło około 230 tys. mieszkańców stolicy województwa podlaskiego.

Zabezpiecza aż 75% potrzeb cieplnych mieszkańców Białegostoku. Pozostałe 25% potrzeb cieplnych mieszkańców stolicy województwa podlaskiego pokrywanych jest z innych źródeł energii, w tym indywidualnych. Enea Ciepło posiada efektywny energetycznie system ciepłowniczy, w którym powyżej 90% stanowi ciepło z wysokosprawnej kogeneracji i OZE, przy czym udział ciepła z OZE stanowi ok. 45%.

W Białymstoku funkcjonują dwa systemy dostawy energii cieplnej.

Pierwszym jest system sieci, w której nośnikiem ciepła jest woda (sieci wodne), w drugim systemie nośnikiem jest para (sieci parowe). Długość sieci wodnej przekracza 290 km, a parowej 14 km. Moc zamówiona na tez sezon przez odbiorców ciepła w wodzie będzie wyniosła powyżej 685 MW, a moc zamówiona przez odbiorców ciepła w parze powyżej 24 MW.

 

 

 

Red. M.L.

Fot. Enea Ciepło / Podlaskie24.pl

Enea Ciepło

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy