Jak się robi gitary? Białostocki lutnik odpowiada

W naszym regionie wiele jest osób, które posiadają ciekawe pasje i zajęcia. Przykładowo zainteresowania muzyczne. Gra na instrumencie to dość popularny temat, jednak zdecydowanie rzadziej spotykamy artystów, zajmujących się samym tworzeniem instrumentów. Pod tym względem wyróżnia się Artur Łupiński – lutnik z Białegostoku.

 

Czym jest lutnictwo?

To sztuka tworzenia instrumentów szyjkowych, takich jak skrzypce, wiolonczele czy też gitary. Nazwa wywodzi się jednak od lutni. Zawód ten łączy w sobie zarówno sztukę, jak i ciężką pracę. Dlatego od lutników wymaga się posiadania szerokiej wiedzy na temat instrumentów, a także opanowania do perfekcji umiejętności praktycznych.

Mimo, że instrumenty szyjkowe stanowią dość rozległą kategorię, to najczęściej lutnicy skupiają się na jednym konkretnym rodzaju tych przedmiotów. Artur Łupiński opiera swoją działalność na tworzeniu, serwisowaniu i odnawianiu gitar. Jak sam mówi, ten instrument jest mu bliski od niemal 12 lat – gdyż to właśnie około 2008 roku zaczął grać na gitarze. Po skończeniu studiów stwierdził, że dotychczas obrana droga życiowa nie jest dla niego odpowiednia. Tworzenie gitar – to właśnie do tego ciągnęło go najbardziej.

,,Przez cały czas czynnie gram na gitarze’’ – tłumaczy Artur – ,,Zresztą codziennie gram na gitarze, ponieważ stroję te instrumenty. Muszę mieć stuprocentową pewność, że jeżeli oddaję instrument dla klienta, jest on na pewno dobrze wyregulowany, dobrze brzmiący. A tego nie sprawdzę, nie grając na nim’’

 

Zobacz film:

 

 

Działalność Artura jest powszechnie ceniona.

Świadczy o tym przykładowo fakt, że w swojej karierze miał on styczność z takimi sławami, jak Janusz Laskowski – autor przebojów ,,Beata z Albatrosa’’ oraz ,,Kolorowe Jarmarki’’. Pan Janusz kilkukrotnie powierzał naprawę swoich instrumentów muzycznych Arturowi.

,,Serwisowałem i naprawiałem dla pana Janusza Laskowskiego, który nieraz już przyniósł mi jakiś instrument do naprawy. Łącznie naprawiłem dla niego trzy lub cztery gitary, w tym jedną bardzo ciekawą, ponieważ to była pierwsza gitara, jaką pan Janusz w ogóle miał w swoim życiu, gitara dwunastostrunowa. To był bardzo gruby remont, tam trzeba było naprawić całą masę rzeczy’’

 

Nie ulega wątpliwości, że praca lutnika to trudne zajęcie.

Nie ma tu bowiem miejsca na pomyłki – każdy błąd może doprowadzić do pogorszenia stanu instrumentu. Zatem jakimi cechami należałoby się odznaczać, aby mieć większe szanse na powodzenie w tym zawodzie?

,,Nie wyobrażam sobie lutnika, który jest niecierpliwy, który jest niespokojny, który jest w jakimś stopniu niezrównoważony’’ – mówi Artur – ,,To jest robota, która wymaga bardzo dużo spokoju i bardzo dużo samodyscypliny. Po prostu robimy wszystko po kolei, bardzo cierpliwie. Tak, żeby efekt był maksymalnie dobry. A więc lutnik przede wszystkim musi być cierpliwy i uważny’’

Tworzenie i naprawianie gitar to więc złożone procesy, które wymagają dokładnego zaplanowania, precyzji i doświadczenia. Nie każdy poradziłby sobie z taką pracą. Więcej informacji na temat zawodu lutnika znajdziecie w naszym filmie.

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Kamil Dąbrowski – Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy