SG: 34 osób próbowało w poniedziałek przedostać się z Białorusi do Polski

34 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę – podała we wtorek (21.06) rano Straż Graniczna

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w poniedziałek cudzoziemców byli obywatele m.in. Senegalu, Nigerii i Bangladeszu.

Największą grupę, 25-osobową, zatrzymano na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży. „Osoby przecinały concertinę i nielegalnie przechodziły na stronę polską” – podała SG.

Według danych SG, w 2022 r. było dotąd 5,8 tys. prób nielegalnego przedostania się do Polski z terytorium Białorusi

Najwięcej – blisko 1,8 tys. SG odnotowała w marcu. W czerwcu granicę próbowało przekroczyć dotąd ponad 400 osób.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.


W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony. Wciąż bowiem mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Na początku czerwca szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca.

Wojewoda podlaski rozporządzeniem wydanym w ubiegłym tygodniu, od 1 lipca do 15 września wprowadził czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.


Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej

Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 150 km (łącznie zapora ma mieć 186 km).

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy. Eykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru. Będzie działać w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywać je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Twitter Straż Graniczna

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy