Co musisz wiedzieć przed wyjazdem na narty na Słowację?

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem na narty na Słowację?

Chcesz wyjechać na narty, ale nie za daleko? Masz kilka opcji. Możesz zdecydować się na pozostanie w Polsce i wybranie któregoś z tutejszych ośrodków narciarskich. Ale to nie jedyna możliwość, bo dobrze przygotowane stoki i trasy narciarskie znajdziesz też u naszych sąsiadów – w Niemczech, Czechach i… na Słowacji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych rzeczy o wyjeździe do tego ostatniego kraju

EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów leczenia

Pamiętasz, ile razy zdarzyło Ci się upaść na nartach? Albo jak poważne stłuczki narciarzy widziałeś podczas pobytu na stoku? Niestety, kontuzje podczas jazdy na nartach zdarzają się dosyć często. I nawet jeśli jako narciarz czujesz się pewnie, mogą dotknąć również Ciebie. Już utrata sprawności i ból są wystarczająco stresujące. Lepiej nie dokładać sobie obaw związanych z szukaniem pomocy lekarzy za granicą i opłacania usług medycznych.

W Polsce możesz liczyć na pomoc medyczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Skoro jesteś ubezpieczony w NFZ, otrzymasz opiekę medyczną również na Słowacji. Możesz udać się do lekarza, jeśli zachorujesz, będziesz miał wypadek samochodowy lub niefortunnie upadniesz na stoku i złamiesz rękę. Musisz tylko mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyrobisz ją w regionalnym oddziale NFZ przed wyjazdem na narty na Słowację.

EKUZ zwalnia na Słowacji z większości opłat za niezbędne leczenie. Ale nie ze wszystkich.  Bezpłatnie możesz skorzystać z:

 • wizyty u lekarza pierwszego kontaktu,
 • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
 • leczenia w szpitalu.

Za co będziesz musiał zapłacić? O tym przeczytasz na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-sportowe-na-narty-i-snowboard/.

Spodziewaj się rachunku za akcję ratunkową

Podobnie jak za leczenie, w polskich górach nie zapłacisz również za akcje ratunkowe. Ale za granicą już tak. Słowacja nie jest wyjątkiem. Jeśli, zjeżdżając, upadniesz tak niefortunnie, że złamiesz nogę i nie będziesz w stanie samodzielnie opuścić stoku, interweniować będą musieli słowaccy ratownicy. Albo jeśli zboczysz z trasy narciarskiej i zabłądzisz na biegówkach, ratownicy będą musieli wszcząć poszukiwania.

Górskie Pogotowie Ratunkowe na Słowacji wystawia rachunki za przeprowadzone interwencje. Koszty mogą sięgać 400 euro i wzrastać w zależności od liczby osób zaangażowanych w akcje oraz od czasu jej trwania. Sposobem na uniknięcie tak kolosalnych kosztów jest:

 • po pierwsze – rozsądne korzystanie ze stoku,
 • po drugie – wykupienie ubezpieczenia narciarskiego.

Jeśli zminimalizujesz ryzyko wypadku na stoku, być może wcale do niego nie dojdzie. Nie będziesz musiał wtedy wzywać ratowników. A jeśli wykupisz polisę, w razie potrzeby skorzystania z ich pomocy za akcję zapłaci ubezpieczyciel.

Dlaczego narty w Słowacji to dobry pomysł?

Słowacja przyciąga narciarzy, bo stanowi swego rodzaju kompromis między ogromnymi i jednocześnie zatłoczonymi ośrodkami narciarskimi na zachodzie Europy a nieco skromniejszą infrastrukturą w Polsce. Jeśli zastanawiasz się nad nartami w Słowacji, być może przekona Cię to, że:

 • słowackie ośrodki narciarskie są usytuowany w pięknych miejscach, nawet w wyższych partiach Tatr, gdzie możesz szusować, podziwiając jednocześnie górskie, ośnieżone szczyty,
 • panuje tam mniejszy tłok, bo sporo osób jednak wybiera albo polskie ośrodki, żeby pozostać w kraju, albo alpejskie kurorty narciarskie,
 • jest taniej zarówno przy zakupie skipassów, jak i przy rezerwacji noclegów,
 • jest niedaleko od Polski, dzięki czemu na Słowację możesz wyskoczyć na weekend albo nawet na jeden dzień, jeśli mieszkasz w pobliżu południowej granicy Polski,
 • Słowacja oferuje wiele atrakcji, nie tylko typowo narciarskich, co nie pozwoli Ci się nudzić, nawet jeśli nie będziesz spędzał na stoku całych dni.

Jasna Chopok, Wysokie Tatry, Tatrzańska Łomnica i inne – jakie kurorty narciarskie odwiedzić?

Nie musisz jechać daleko w głąb Słowacji, żeby dotrzeć do ośrodków narciarskich. Część z nich znajduje się już około 30 km od polskiej granicy. Są to Wysokie Tatry i Tatrzańska Łomnica. Jeśli jednak chcesz wybrać się do największego ośrodka – do Jasnej Chopoka, musisz pojechać nieco dalej – w Niżne Tatry.

Oprócz tych najpopularniejszych kurortów na Słowacji możesz skorzystać także z ośrodków:

 • Donovaly,
 • Kubinska hol’a,
 • Vratna.

 

Red. OKO

Artykuł zewnętrzny

0 0 votes
Article Rating
 • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy