Cobot spawalniczy – czy warto zainwestować w tę maszynę?

Czy robot spawalniczy i cobot to dokładnie to samo urządzenie? Nie, różnic między nimi jest naprawdę sporo, chociaż można próbować też doszukiwać się pewnych podobieństw. W jakich procesach spawalniczych przyda Ci się cobot? Czym kierować się przy wyborze? O tym w dalszej części artykułu!

Dobry cobot – sprawdź, jakie cechy powinien spełniać!

Kluczowym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest to, czy robot-cobot pracuje w sześciu osiach. Dlaczego to tak ważne? W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że im więcej wspieranych osi, tym większa uniwersalność maszyny.

Zawczasu sprawdź też, czy cobot jest zgodny np. z normą IP5x, posiada odpowiednią izolację, możliwie jak najwięcej trybów spawania oraz czy poradzi sobie z nieco cięższymi konstrukcjami – tutaj kluczowe będzie maksymalne obciążenie użytkowe.

Oczywiście, bardzo ważna jest też dokładność, jednak idealnie byłoby, gdyby szła ona w parze z możliwie jak największą prędkością spawania. Ta nie powinna być mniejsza, niż 1 m/s. Sporo użytecznych informacji, dzięki którym wybierzesz idealnego cobota spawalniczego do firmy znajdziesz na stronie: https://www.cloos.pl/robotyzacja/coboty,g165.

Co potrafią coboty i jak pomogą w pracy w Twojej firmie?

Ich umiejętności są naprawdę spore. Co warto podkreślić, wprowadzenie do firmy robotów współpracujących (czyli właśnie cobotów) na pewno nie zaniepokoi też załogi. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie jest to urządzenie autonomiczne, zdolne do samodzielnej pracy, ale raczej pomocnik, który ma odciążyć spawacza i pomóc mu w tych najtrudniejszych zadaniach.

Musisz też wiedzieć o tym, że takie maszyny można programować, a więc „uczyć” nowych czynności, które w danej chwili mogą być pomocne dla członków zespołu. Są to urządzenia niezwykle uniwersalne, sprawdzają się zarówno w nowoczesnej spawalni, jak i w wyspecjalizowanych, wielkich fabrykach.

Od wielu lat można spotkać coboty m.in. w sektorze usług:

  • lotniczych,
  • okrętowych,
  • motoryzacyjnych,
  • budowlanych.

Ceny cobotów również stają się coraz bardziej przystępne. Nie powinno więc dziwić, że zainteresowanie maszynami, które oferują godne zaufania firmy, jak Cloos, wciąż rośnie. Można założyć, że jest to trend, który z roku na rok będzie coraz wyraźniej widoczny na rynku.

Jak kupić dobrego cobota?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że są to maszyny wyspecjalizowane, niezwykle zaawansowane technicznie. Ich montaż warto zlecić fachowcom. Sugerujemy, by zachować ostrożność przy zakupie zestawów, które po wyjęciu z opakowania będzie trzeba samodzielnie zmontować.

Mimo że samo połączenie ze sobą kilku głównych modułów jest dość proste, to ogromnym wyzwaniem może być właściwa kalibracja maszyny. A ta jest absolutnie kluczowa. Tylko w ten sposób zyskasz stuprocentową pewność, że w toku eksploatacji cobot będzie trzymać się zaprogramowanych wytycznych.

Pamiętaj też o tym, że robot towarzyszący, pracuje wspólnie z zespołem. Źle zaprogramowane urządzenie, którego obsługa jest dla załogi sporym wyzwaniem, to spore ryzyko i proszenie się o kłopoty. Warto je minimalizować, korzystając z usług specjalistów z Cloos.

Pracujący tam fachowcy pomogą Ci w wyborze idealnego robota, skonfigurują go, przywiozą na miejsce i zainstalują w firmie, a następnie przeszkolą załogę. Taki zestaw daje Ci gwarancję bezpieczeństwa i najwyższej jakości pracy. Warto o tym pamiętać!

Red. OKO

Fot. https://www.cloos.pl/robotyzacja/coboty,g165

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy