Decydując się na termomodernizację budynku mieszkalnego warto rozpocząć od poddasza. To właśnie przez nieocieplony dach może uciekać nawet 30% ciepła. Analogicznie, zwiększa to znacznie koszty na poczet ogrzewania, których w prosty sposób można uniknąć. Na rynku istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać celem izolacji poddasza, aczkolwiek nie wszystkie z nich zagwarantują odpowiednie parametry użytkowe. Wobec tego, czym warto ocieplić poddasze?
Dlaczego warto wykonać izolację termiczną poddasza?
W obecnych czasach wiele osób skupia się na generowaniu oszczędności. Tyczy się to także właścicieli prywatnych budynków mieszkaniowych, którzy z roku na rok muszą mierzyć się z rosnącymi cenami z zakresu ogrzewania. Okazuje się, że największym generatorem strat ciepła jest niezaizolowane poddasze. Dach i ściany budynku, które nie są w stanie utrzymać ciepła, oddają je do środowiska zewnętrznego, co z kolei skutkuje wychłodzeniem się wnętrza. W efekcie możemy ponieść nawet dwukrotnie wyższe koszty na poczet ogrzewania, w porównaniu do budynków z wykonaną termoizolacją poddasza.
Czym warto ocieplić poddasze?
Na rynku dostępne są różne materiały, które mogą zostać wykorzystane celem termoizolacji poddasza. Oczywiście będą się one od siebie różnić parametrami użytkowymi jak np. współczynnikiem przewodzenia ciepła. Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych obecnie można zaliczyć:
- wełnę mineralną;
- styropian;
- piankę PUR.
Warto podkreślić, że odpowiedni materiał warunkuje skuteczność całej izolacji. Pojawia się więc pytanie, na który z nich faktycznie warto postawić?
Ocieplenie poddasza wełną mineralną
Wełna mineralna to materiał izolacyjny, który już od wielu lat wykorzystywany jest w przemyśle budowlanym. W kontekście ocieplenia poddasza, jest to jeden z możliwie najlepszych wyborów. Wełna mineralna, jak można zobaczyć np. na stronie: welnaknauf.pl, występuje zarówno w rolkach jak i płytach, a dodatkowo cechuje się wyjątkową elastycznością. To z kolei warunkuje fakt, że można z łatwością dopasować ją do izolowanej powierzchni, bez ryzyka powstania mostków termicznych. Wełna mineralna wyróżnia się świetnymi parametrami nie tylko pod względem izolacji cieplnej, ale także i akustycznej – zabezpieczy poddasze przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Materiał ten został oznaczony najwyższą klasą ognioodporności, więc zapewnia także większe bezpieczeństwo domowników na wypadek ewentualnego pożaru. Warto również zauważyć, że wełna mineralna nie jest podatna na korozję biologiczną, a także przepuszcza parę wodną. Tym samym zabezpiecza elementy konstrukcji dachowej przed nagromadzeniem się wilgoci, co może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Jednym słowem – wełna mineralna wydaje się być najlepszym wyborem w kwestii ocieplenia poddasza.
Ocieplenie poddasza styropianem
Styropian również jest jednym z popularniejszych materiałów izolacyjnych. Jest on tani i lekki, ale na tym jego zalety się kończą. Materiał ten jest wyjątkowo sztywny, więc już podczas wykonywania izolacji, bardzo łatwo można go uszkodzić. Dodatkowo – w porównaniu do wełny mineralnej – cechuje się znacznie gorszymi parametrami użytkowymi. Nie jest on w stanie tak samo skutecznie chronić poddasze przed stratami ciepła. Nie ma też mowy o izolacji akustycznej.
Ocieplenie poddasza pianką PUR
Pianka poliuretanowa również jest dość popularnym materiałem izolacyjnym. Jej największą zaletą z pewnością jest łatwa aplikacja w izolowane przestrzenie. Jednak w porównaniu do wełny mineralnej, również nie może ona pochwalić się zbyt dobrymi parametrami. Co więcej, pianka poliuretanowa absorbuje wilgoć w dość dużej ilości. To z kolei sprawia, że elementy konstrukcyjne dachu, z biegiem czasu, mogą być narażone na proces gnicia.
Red. OKO
Artykuł sponsorowany