Dlaczego u bukmachera trzeba podawać PESEL

Dlaczego u bukmachera trzeba podawać PESEL?

Rejestracja u każdego legalnego operatora zakładów wzajemnych wiąże się z koniecznością podania kilku podstawowych danych osobowych, w tym numeru PESEL. Mało jednak kto wie dlaczego faktycznie bukmacher wymaga od nas tego jedenastocyfrowego symbolu numerycznego.

Z tygodnia na tydzień wzrasta liczba chętnych do rozpoczęcia swojej przygody z obstawianiem wydarzeń sportowych. Tym samym coraz więcej typerów decyduje się na założenie konta gracza u tego czy innego renomowanego bukmachera. Wówczas część z nich zadaje sobie jedno bardzo ważne pytanie – z czego bierze się obowiązek wpisania w odpowiednie pole formularza rejestracyjnego numeru PESEL? Jeśli zatem wśród Was jest ktoś, kto się nad tym zastanawia, to artykuł rozwiąże wszystkie Wasze wątpliwości. Tu przykład bukmachera, który przy rejestracji wymaga PESEL www.legalsport.pl/bukmacherzy/sts/rejestracja-sts-jak-zalozyc-konto/ )

Skąd konieczność podania numeru PESEL w czasie rejestracji u bukmachera?

Jak już wiecie, w czasie rejestracji u licencjonowanego organizatora selekcji wzajemnych zobligowani jesteście do podania kilku podstawowych danych osobowych. Oznacza to, że decydując się na założenie całkowicie darmowego profilu gracza w odpowiednie miejsca formularza rejestracyjnego musicie wpisać m.in. imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej czy numer telefonu. Dodatkowo liczyć musicie się z tym, że aby dokończyć cały proces nie obejdzie się bez podania numeru PESEL. Z czego dokładnie to wynika? Przede wszystkim z dwóch podstawowych kwestii.

Pierwsza z nich to łatwa identyfikacja gracza. W końcu każdy legalny podmiot bukmacherski wiedzieć musi kto znajduje się po drugiej stronie. Stąd też konieczność podzielenia się z bukiem swoim imieniem i nazwiskiem. Oczywiście dane te nie są unikalne, więc łatwo tutaj o podszycie się pod kogoś innego. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się z numerem PESEL, który dopisany jest do danej osoby na całe życie (nie zmienia się go np. po ślubie), co pozwala na skuteczną weryfikację tego, czy dany typer jest faktycznie tym za kogo się podaje. Dzięki temu bukmacherzy chronią się chociażby przed wyłudzaniem bonus na start, które w wielu wypadkach dają szansę na zgarnięcie naprawdę sporych pieniędzy na samym początku swojej przygody z betowaniem.

Naturalnie to tylko jedna strona medalu, bowiem konieczność podania numeru PESEL w trakcie rejestracji związana jest pośrednio z polskim prawem. Dokładnie mowa tutaj artykule 15i ustawy hazardowej, który obliguje legalne podmioty bukmacherskie do wprowadzenia, w ramach regulaminu odpowiedzialnej gry dla klientów, procedury weryfikacji ukończenia 18. roku życia przez uczestników gry. Co prawda, w samej ustawie brak konkretnego zapisu w tej sprawie, ale łatwo się domyślić, że to właśnie dzięki niemu operatorzy typów sportowych zyskują narzędzie do faktycznej weryfikacji tożsamości obstawiających.

Jak więc widzicie, żaden legalny bukmacher nie prosi Was o podanie takich czy innych danych bez wyraźnego powodu. Wyjątku nie stanowi tutaj więc i sam numer PESEL. Pamiętajcie jednak o tym, że wymóg ten pomocny jest także dla samych typerów. W końcu dzięki temu macie pewność, że rejestrujecie się u odpowiedniego buka, a więc takiego, który posiada licencję Ministerstwa Finansów. Jest to o tyle ważne, że przez to nie narażacie się chociażby na złamanie polskich przepisów, co jest karalne.

Czy moje dane są bezpieczne u legalnego bukmachera?

Zdajemy sobie sprawę, że z roku na rok rośnie świadomość ludzi, co do konieczności odpowiedniej ochrony danych osobowych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ co chwilę słyszy się o coraz bardziej wyrafinowanych metodach oszustw. Na szczęście podając swoje dane w pełni licencjonowanej firmie bukmacherskiej nie macie się czym martwić. Te bowiem w bardzo poważny sposób podchodzą do spraw poufności i wspomnianej ochrony. Dodatkowo tego typu kwestie są pod szczególną kontrolną Ministerstwa Finansów. Gdyby jednak było inaczej, to i tak organizatorzy zakładów wzajemnych musieliby nad wszystkim czuwać – ewentualny wyciek danych spowodowałby nieodwracalne straty wizerunkowe i skutkowałby nagłym odpływem klientów.

Warto także dodać, że tylko i wyłącznie legalni bukmacherzy odpowiednio dbają nie tylko o bezpieczeństwo danych swoich klientów, ale także o ich pieniądze. Jeśli więc nosicie się z zamiarem wejścia w świat typowania zdarzeń sportowych, to pamiętajcie o tym, aby Wasz wybór padł na podmiot, który pochwalić się może koncesją resortu finansów.

Red. OKO

Artykuł partnera

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy