Puzzle, sposób na dobrze spędzony czas

Puzzle, sposób na dobrze spędzony czas

Układanie puzzli to zabawa znana od bardzo dawna. Niewielu zapewne wie, że ich powstanie zawdzięczamy angielskiemu kartografowi Johnowi Spilsbery który, aby ułatwić dzieciom naukę geografii, pociął mapy wzdłuż granic państw. Tak powstałe elementy, dał swoim uczniom i poprosił, aby połączyli ze sobą powstałe kawałki. Od tego czasu ta forma zabawy, zyskiwała tylko na popularności.

Puzzle jest to zabawka dla każdego

Nie bez powodu jako oznaczenie na wielu pudełkach puzzli widnieje od 2 do 100 lat. Oznacza to, tak naprawdę, że nie istnieje granica, w której układanki nie sprawiłyby radości. Już dla małych dzieci przewidziane są nieskomplikowane puzzle 3-4 elementowe. Pobudzają one logiczne myślenie, zmysł postrzegania oraz sprzyjają zdobywaniu tak ważnej umiejętności jak skupienie. Maluchy, na początek układają proste rysunki, o grubych liniach i dużych kształtach. Z biegiem czasu, stopień trudności wzrasta, a obrazki mają coraz więcej szczegółów.  Układanie puzzli jest doskonałą rozrywką, a jak dowodzą badania naukowe, to także rewelacyjny trening dla naszego mózgu. Układanie puzzli poddane było eksperymentom naukowym i jak dowodzą wyniki, podczas tej stymulującej mózgu w formie zabawy, dziecko rozwija zdolności wzrokowe i koordynację ręką-oko. Dodatkowo wpływa to pozytywnie na inteligencję przestrzenną.

Układanie puzzli – przepis na miły wieczór również dla dorosłych

Kiedyś aktywność ta kojarzyła się z zabawką dla dzieci, a obrazki, najczęściej rysunkowe lub przedstawiające postaci z bajek, nie pobudzały wyobraźni dorosłych. Jednak od pewnego czasu, rynek puzzli dostrzegł, że jest to również fantastyczna forma spędzania czasu przez dorosłych. W ten sposób powstało wiele serii z układankami, dedykowanych starszym odbiorcom. Zarówno ilość elementów jak i to co przedstawiają, zdecydowanie skierowana jest dla tej grupy. Renomowani producenci puzzli (np. Clementoni puzzle) prześcigają się w seriach przedstawiających np. klasykę malarstwa lub światową architekturę. Bez względu na wiek, jest to zabawa, która z jednej strony bardzo relaksuje, ale również pozwala trenować cierpliwości oraz koncentrację.

Red. OKO

Fot. Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy