Zwrot prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu

Zobowiązania finansowe mogą się zmieniać na przestrzeni lat. Wielu kredytobiorców stara się spłacić należności możliwie jak najszybciej, nie zdając sobie sprawy, że za wcześniejszą spłatę kredytu mogą uzyskać zwrot prowizji bankowej. Co zatem należy zrobić, aby otrzymać pieniądze od banku lub instytucji pozabankowej? I czy każdy kredytobiorca może się o taki zwrot ubiegać? Zapraszamy do lektury!

Zwrot prowizji — kancelaria prawna

— o co tutaj chodzi?

Osoba zainteresowana wzięciem kredytu gotówkowego zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej sumy wraz z odsetkami i innymi opłatami w określonym terminie, zgodnie z zawartą umową. Spłata tego zadłużenia odbywa się w formie miesięcznych rat. Zazwyczaj są to równe raty, a ich wysokość zależy od oprocentowania.. Harmonogram spłaty jest ustalany przy zawarciu umowy i musi być przestrzegany.
Może się zdarzyć, że w trakcie spłaty zobowiązania kredytobiorca zdobędzie dodatkowe środki, które umożliwią mu pełną spłatę kredytu przedterminowo. Taka sytuacja może przynieść korzyści w postaci redukcji kosztów i pozbycia się zbędnego długu.

Jeżeli istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego, warto przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy bank nie nakłada dodatkowych opłat za tę czynność. W przypadku, gdy w umowie jest określona prowizja z tego tytułu, jej wysokość zazwyczaj wynosi od 1% do 3% od kwoty spłaconego kapitału.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele banków oferuje opcję wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego, zawsze warto jednak dokładnie sprawdzić warunki umowy kredytowej. Alternatywnie, można bezpośrednio skonsultować się z bankiem, aby uzyskać informacje czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty oraz czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi kosztami. Osoby, które spłaciły kredyt przed planowanym terminem, powinny otrzymać częściowy zwrot kosztów związanych z tym kredytem. Jeśli przy udzieleniu kredytu obowiązywała prowizja lub występowały inne opłaty bankowe, bank jest zobowiązany zwrócić odpowiednią część tych kosztów, proporcjonalnie do skrócenia terminu spłaty.

Zgodnie z artykułem 49. ustawy o kredycie konsumenckim, każda instytucja finansowa, która udziela pożyczki, musi wypłacić kredytobiorcy część prowizji, która została naliczona w okresie między spłatą a ostatecznym terminem spłaty ustalonym w umowie. Mowa tutaj o zobowiązaniach zaciągniętych po 17 grudnia 2011 roku, które wyniosły równo lub więcej niż 255 550 zł. Takie zadłużenie nie będzie być też zabezpieczone przez hipotekę i przeznaczone w ramach działalności gospodarczej. Dotyczy to więc tylko osób fizycznych. 

Zwrot prowizji — kancelaria prawna

Instytucje finansowe powinny kredytobiorcom zwracać prowizję, o ile tym udało się wcześniej spłacić kredyt hipoteczny i konsumencki (np. gotówkowy lub konsolidacyjny) w ciągu 14 dni od spłacenia ostatniej raty. W wielu sytuacjach tak się jednak nie dzieje, a w niektórych banki wprost odmawiają zwrotu prowizji. W takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z wyspecjalizowaną kancelarią prawną, która pomoże kredytobiorcy w przygotowaniu dokumentacji i poinstruuje, co konkretnie należy zrobić. 

We wniosku o zwrot prowizji należy uwzględnić takie dane, jak: dane osobowe kredytobiorcy, podstawę prawną, na podstawie której składany jest wniosek, numer umowy pożyczki oraz konta bankowego. Po złożeniu wniosku bank ma do 30 dni na odpowiedź.

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

1 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy