81 lat od pierwszych masowych deportacji na Wschód

81 lat od pierwszych masowych deportacji na Wschód

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się akcja deportacji na Wschód polskich obywateli. Dziś (9 lutego) mija 81 lat od tych tragicznych wydarzeń.

Muzeum Pamięci Sybiru zorganizowało akcję „Światło Pamięci”, w której udział wziął prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

 

W głąb ZSRR, w ramach czterech wielkich deportacji, wywieziono kilkaset tysięcy obywateli II RP. Wielu nie wróciło już nigdy. Część, szczególnie licznie dzieci i starcy, zmarła już podczas trwającej wiele tygodni, czasem nawet miesięcy, podróży. Niektórzy po ewakuacji z armią Andersa pozostali po wojnie za granicą. Nieliczni po latach wrócili do Ojczyzny.

13 kwietnia 1940-wspomnienia z zesłania do Kazachstanu

Pierwsza deportacja w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r.  dotknęła także Białegostoku. Wywieziono ok. 1,5 tys. osób. Ta data stanowi symbol, znak zbrodni na polskim narodzie.

Mieszkańcy Białegostoku, którzy pojawili się we wtorek (9 lutego) wieczorem na terenie Muzeum Pamięci Sybiru, wspólnie z Prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, dyrektorem Muzeum, prof. Wojciechem Śleszyńskim  oraz  Tadeuszem Chwiedziem, prezesem białostockiego oddziału Związku Sybiraków, zapali znicze w ramach akcji „Światło Pamięci” na torach prowadzących od Muzeum w stronę Dworca Poleskiego.  To stamtąd wysyłane były transporty na Wschód.

 

Red. OKO

Fot. UM w Białymstoku w Białymstoku

UM w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy