Białystok. Kryteria przyjęć dzieci do żłobka i przedszkola

Miasto Białystok opracowało procedurę bezpieczeństwa obowiązującą w okresie pandemii koronawirusa na terenie miejskich żłobków i przedszkoli. Określone zostały kryteria kwalifikacji dzieci do samorządowych placówek.

Od 25 maja miejskie żłobki wznowią pracę w nowym reżimie sanitarnym

Przed epidemią koronawirusa w placówkach było ok. 1,1 tys. miejsc. Obecnie będzie ich ok. 415. Dlatego też zespół przy Prezydencie Miasta Białegostoku przygotował kryteria pierwszeństwa przyjęć dzieci, głównie z uwzględnieniem miejsca zatrudnienia rodziców.

Kryteria pierwszeństwa przyjęć dzieci do żłobków miejskich:

  • pracownicy ochrony zdrowia – wszystkie stanowiska w kolejności placówek: szpitale, pogotowie ratunkowe, ambulatoria, izby przyjęć, przychodnie, laboratoria, centra diagnostyczne, praktyki prywatne,
  • pracownicy służb mundurowych poza pracownikami służby cywilnej (chyba że dostarczą zaświadczenie o tym, że nie świadczą pracy zdalnej),
  • pracownicy handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych zaangażowanych w zapobieganie i zwalczanie COVID-19, czyli sklepy i hurtownie spożywcze, drogerie, sklepy ze środkami ochronnymi, apteki, hurtownie farmaceutyczne – wszystkie stanowiska czyli: sprzedawcy, kasjerzy, kierowcy, magazynierzy, pracownicy produkcji,
  • pracownicy służb związanych z obsługą miasta, czyli osoby zatrudnione w jednostkach podległych oraz w spółkach zarządzanych przez Miasto, tj. pracownicy przedszkoli, żłobków, wodociągów, oczyszczania miasta itp.,
  • rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością i rodziny, w których występuje niepełnoprawność,
  • rodzice, opiekunowie prawni samotnie wychowujący dziecko.

Rodzice będą musieli w dniach 15-20 maja (do godz. 15.00) złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z nowymi zasadami oraz zaświadczenie o zatrudnieniu.

 

Do 20 maja do godz. 15.00 należy złożyć deklarację uczęszczania dziecka do przedszkola.

Od 25 maja miejskie przedszkola wznowią pracę w nowym reżimie sanitarnym. Przed epidemią koronawirusa w placówkach było ok. 9,5 tys. miejsc. Obecnie może być dostępnych ok. 4 tys. Dlatego też zespół przy Prezydencie Miasta Białegostoku przygotował kryteria pierwszeństwa przyjęć dzieci. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku.

Przy kwalifikacji dzieci do przedszkoli uwzględnione zostaną w pierwszej kolejności następujące kryteria:

  • rodzice oboje pracujący, w tym przynajmniej jedno jest pracownikiem służby zdrowia/służb mundurowych/handlu/przedsiębiorstwa produkcyjnego, realizującym zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
  • rodzice oboje pracujący, w tym przynajmniej jedno jest pracownikiem żłobka lub jednostek systemu oświaty, realizującym w miejscu pracy zadania związane z zapewnieniem opieki mieszkańcom Białegostoku.

W przypadku mniejszej liczby zgłoszonych dzieci niż liczba dostępnych miejsc zostaną zastosowane dodatkowe kryteria (przy zachowaniu zasady, że rodzic/-ce pracuje/-ją):

  • dziecko niepełnosprawne lub wychowujące się w rodzinie, w której występuje niepełnosprawność,
  • dziecko osoby samotnie wychowującej,
  • dziecko z rodziny wielodzietnej (troje i więcej dzieci niepełnoletnich).

Jeśli zastosowanie ww. kryteriów nie wypełni limitu miejsc posiadanych przez przedszkole, przy zachowaniu zasady pracujących rodziców, zastosowane zostanie kryterium punktów uzyskanych przez dane dziecko podczas jego rekrutacji do przedszkola (zaczynając od najwyższej wartości) oraz wieku dziecka (rozpoczynając od dzieci najstarszych: uwzględniając rok, miesiąc i dzień urodzenia).

W przypadku większej liczby chętnych niż możliwości organizacyjnych przedszkola Miasto w porozumieniu z dyrektorem macierzystej placówki, wskaże dziecku inne przedszkole, w którym zostanie ono otoczone opieką.

Rodzice będą musieli wypełnić deklarację uczęszczania dziecka do przedszkola wraz z oświadczeniem w dniach 15-20 maja (do godz. 15.00). Możliwe jest przesłanie skanu wypełnionej deklaracji na adres e-mail przedszkola. Dostarczenie oryginału deklaracji odbędzie się wówczas podczas pierwszego przyprowadzenia dziecka do placówki.

 

Warto też pamiętać, że rodzice po 24 maja nadal mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego.

 

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy