Białystok. Setna rocznica nadania honorowego obywatelstwa Józefowi Piłsudskiemu

W Białymstoku w sobotę 21. 08 można było powrócić do do wydarzeń sprzed stu lat. Marszałek Józef Piłsudski przyjechał wtedy do Białegostoku i odebrał nadany mu tytuł – 21 sierpnia 1921 roku –  honorowego obywatela Białegostoku.

Działo się to znowu za udziałem grupy rekonstruktorów. Marszałka odgrywał Czesław Jakubowicz. Najpierw wjechał pociągiem na dworzec w Białymstoku, gdzie był powitany z udziałem orkiestry, armaty braci kurkowych w kontuszach. Potem oglądał wystawy historyczne przygotowane przez IPN.

Zobacz wjazd pociągu z Walił do Białegostoku z marszałkiem Piłsudskim: https://fb.watch/7wMiZQRhAK/

,,Dziadek” przekroczył nieco ramy czasu gdy odwiedził także Kościół Świętego Rocha i modlił się przy pomniku Katastrofy Smoleńskiej.

Rekonstruktorzy konno przemieszczali się do centrum miasta. Wzbudzali przy tym niemałe sensacje.  Główne uroczystości zaplanowano  przed kinem „Ton”, tuż przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Impreza przeniosła się też na dziedziniec Pałacu Branickich na specjalnie zorganizowany festyn.

To właśnie podczas wizyty 21 sierpnia 1921 roku czyli dokładnie 100 lat temu na ręce Józefa Piłsudskiego władze Białegostoku uroczyście złożyły akt honorowego obywatelstwa. Marszałek stał się pierwszym, honorowym obywatelem stolicy województwa. Łącznie taki tytuł ma 16 osób.

Obchody rocznicy przygotował Związek Piłsudczyków i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku z pomocą wielu instytucji.

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy