„Białystok we wrześniu 1939 roku”

„Białystok we wrześniu 1939 roku”

 

Dziś Polska i świat wspomina 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji, od dziś białostoczanie mogą podziwiać wystawę plenerową przygotowaną przez Muzeum Wojska w Białymstoku. „Białystok we wrześniu 1939 roku” to 12 plansz wyeksponowanych na skwerze Armii Krajowej naprzeciwko Muzeum Wojska w Białymstoku. Autorem wystawy jest Piotr Białokozowicz.

 

Od przedwojnia aż do czasów współczesnych

 

Na 12 planszach zaprezentowana jest historia stolicy Podlasia od przedwojnia, aż do czasów współczesnych.

 

Pierwsze dni kampanii wrześniowej na Podlasiu

 

W Białymstoku przygotowania do wojny rozpoczęły się już w połowie sierpnia 1939 roku – budowano schrony przeciwlotnicze, powstał Wojewódzki Komitet Obywatelski Przysposobienia do Obrony Państwa, uzupełniano braki wojskowe (te kadrowe, jak i sprzętowe). Także ludność cywilna była przygotowywana do zbliżającej się wojny. Organizowano próbne alarmy. Po wybuchu wojny w Białymstoku życie toczyło dość normalnym tokiem, aż do przyjazdu pierwszych rannych i kolejnych niepomyślnych wiadomości z frontu. Wtedy zaczęły się przygotowania do obrony stolicy Podlasia. Opis tych przygotowań, jak też przebiegu walk możemy przeczytać oglądając wystawę.

 

Wśród zdjęć i grafik na planszach można znaleźć także wspomnienia Włodzimierza Chacieja – świadka wydarzeń pierwszych dni kampanii wrześniowej i por. Ignacego Stachowiaka. Wspomnienia, jak i współczesna analiza tamtych dni przedstawia dość tragiczny obraz sytuacji. Żołnierze, często nieprzeszkoleni, musieli zmierzyć się nie tylko z wrogiem, ale także z szeregiem niedostatków, przede wszystkim broni.

 

Z wystawy zainteresowani mogą się również dowiedzieć jakie wojska stacjonowały w Białymstoku w okresie międzywojennym, jak też o tym, jak żołnierze wpływali na miasto i jego mieszkańców.

 

Pomnik Obrońców Białegostoku

 

Oprócz zarysu wydarzeń pierwszych dni kampanii wrześniowej na Podlasiu, „Białystok we wrześniu 1939 roku” przedstawia pokrótce losy Pomnika Obrońców Białegostoku. Jako, że w okresie PRL-u kampania wrześniowa nie była zbyt wygodnym i popularnym tematem, monument upamiętniający tamte wydarzenia powstał dopiero w 1973 roku. Jego pomysłodawcą był Antoni Malecki – uczestnik walk o Białystok w 1939 roku. Wówczas na Wysokim Stoczku powstał monument, kompozycja plastyczna stworzona z 11 suchych pni wierzbowych, które nosiły ślady po pociskach. Wystawa prezentuje dalsze losy pomnika, aż do współczesnej wersji.

 

Wystawę można oglądać do 15 października 2019 roku.

 

 

Red. G.O.

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy