CKE: maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów

Centralna Komisja Egzaminacyjna: maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów. Najlepsze wyniki w kraju uzyskali maturzyści z województw małopolskiego i mazowieckiego. Podlascy maturzyści osiągnęli wynik poniżej średniej krajowej

Wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej – majowej – CKE opublikowała (5.07) na swojej stronie internetowej.

– Niestety w tym roku poszło gorzej niż w roku ubiegłym. Wyniki są niższe, ponieważ w ubiegłym roku zdało 81,5 proc. przystępujących do egzaminu maturalnego w województwie podlaskim. Był to był najwyższy wynik w kraju. W tym roku zdawalność wynosi 76,2 proc., podczas gdy w ogóle średnia w kraju to 78,2 proc – powiedziała Polskiemu Radiu Białystok Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Najlepsze wyniki osiągnęli absolwenci szkół średnich ze stolicy województwa

– W Białymstoku to jest 80 proc., w Suwałkach 79 proc., Łomża 77 proc. zdawalności. Ale również 77 proc. mamy w powiecie kolneńskim oraz augustowskim. Jeśli chodzi o odsetek sukcesów to na poziomie podstawowym najsłabiej poszła matematyka, to jest 85 proc., 95 proc. z języka polskiego, natomiast jeśli chodzi o język angielski to jest 96 proc. – informuje Agnieszka Muzyk.

Maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna

ZOBACZ: Informacje wstępne o wynikach egzaminu maturalnego w 2022 r.

Z tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 84,0 proc., a prawo do poprawki ma 11,4 proc.

Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 69,2 proc., a prawo do poprawki ma 22,0 proc.

Z tegorocznych absolwentów szkół branżowych II stopnia maturę zdało 20,5 proc., a prawo do poprawki ma 33,6 proc.

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – w związku z epidemią COVID-19 egzamin maturalny był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub. r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

W tym roku, po raz pierwszy, absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, nie mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Podobnie jak w ubiegłym roku, nie było obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Egzamin poprawkowy ma odbyć się 23 sierpnia. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Red. M.L.

Fot. PAP

Na podst.: PAP i Polskiego Radia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy